Społeczeństwo

Prześniona demokracja

Prof. Krystyna Skarżyńska o tym, dlaczego autokracja tak pociąga młodych mężczyzn

Prof. dr hab. Krystyna Skarżyńska Prof. dr hab. Krystyna Skarżyńska Jakub Ostałowski
Dlaczego wśród tak wielu Polaków, zwłaszcza młodych mężczyzn, autokracja zdobywa coraz większy poklask? Prof. Krystyna Skarżyńska podsumowuje kilkadziesiąt lat badań nad naszym społeczeństwem.
„Młodzi Amerykanie mówią wprost: wolność jest przereklamowana. My ją mamy, chcemy władzy i pieniędzy. Przypuszczam, że podobnie myśli wielu młodych Polaków”.Filip Błażejowski/Forum „Młodzi Amerykanie mówią wprost: wolność jest przereklamowana. My ją mamy, chcemy władzy i pieniędzy. Przypuszczam, że podobnie myśli wielu młodych Polaków”.

EWA WILK: – Pani najnowsza książka jest panoramicznym obrazem ponad 30-letnich badań zarówno pani autorstwa, jak i innych badaczy. Po 1989 r. silna była wiara, że polskie społeczeństwo błyskawicznie i nieodwracalnie się zdemokratyzuje. Kiedy zauważyła pani sygnały, że duża jego część zechce zawrócić ku autokracji?
KRYSTYNA SKARŻYŃSKA: – Sygnałem, że coś z naszym systemem społeczno-politycznym jest nie w porządku, były wyniki badań z końca 2004 r. (czyli przed pierwszym zwycięstwem wyborczym PiS), z których wychodziło, że aż 90 proc.

Polityka 4.2020 (3245) z dnia 21.01.2020; Rozmowa Polityki; s. 25
Oryginalny tytuł tekstu: "Prześniona demokracja"

Czytaj także

Społeczeństwo

Dramat dzieci z wrodzonymi wadami

Co roku rodzi się ponad 2 tys. dzieci z głębokimi wadami. Ich rodziców czasem trzeba zastąpić lub im pomóc. Lecz nie ma kto tego zrobić.

Agnieszka Sowa
01.11.2016