Społeczeństwo

Prześniona demokracja

Prof. Krystyna Skarżyńska o tym, dlaczego autokracja tak pociąga młodych mężczyzn

Prof. dr hab. Krystyna Skarżyńska Prof. dr hab. Krystyna Skarżyńska Jakub Ostałowski
Dlaczego wśród tak wielu Polaków, zwłaszcza młodych mężczyzn, autokracja zdobywa coraz większy poklask? Prof. Krystyna Skarżyńska podsumowuje kilkadziesiąt lat badań nad naszym społeczeństwem.
„Młodzi Amerykanie mówią wprost: wolność jest przereklamowana. My ją mamy, chcemy władzy i pieniędzy. Przypuszczam, że podobnie myśli wielu młodych Polaków”.Filip Błażejowski/Forum „Młodzi Amerykanie mówią wprost: wolność jest przereklamowana. My ją mamy, chcemy władzy i pieniędzy. Przypuszczam, że podobnie myśli wielu młodych Polaków”.

EWA WILK: – Pani najnowsza książka jest panoramicznym obrazem ponad 30-letnich badań zarówno pani autorstwa, jak i innych badaczy. Po 1989 r. silna była wiara, że polskie społeczeństwo błyskawicznie i nieodwracalnie się zdemokratyzuje. Kiedy zauważyła pani sygnały, że duża jego część zechce zawrócić ku autokracji?
KRYSTYNA SKARŻYŃSKA: – Sygnałem, że coś z naszym systemem społeczno-politycznym jest nie w porządku, były wyniki badań z końca 2004 r. (czyli przed pierwszym zwycięstwem wyborczym PiS), z których wychodziło, że aż 90 proc.

Polityka 4.2020 (3245) z dnia 21.01.2020; Rozmowa Polityki; s. 25
Oryginalny tytuł tekstu: "Prześniona demokracja"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021