Społeczeństwo

Przepustka do życia

Leki na raka dla bogatych

Niektórym pacjentom uda się zebrać pieniądze, innym lek zafunduje firma farmaceutyczna, jeszcze kilkoro dostanie finansowanie z ministerstwa w ramach terapii ratunkowej. Niektórym pacjentom uda się zebrać pieniądze, innym lek zafunduje firma farmaceutyczna, jeszcze kilkoro dostanie finansowanie z ministerstwa w ramach terapii ratunkowej. Mirosław Gryń / Polityka
Rewolucja w leczeniu nowotworów dotarła do Polski, ale lekarze boją się, że polscy pacjenci z niej nie skorzystają. Bo immunoterapia CAR T-cells jest bardzo droga. A rząd nie kwapi się do refundacji. Jak pamiętamy, ma inne wydatki niż onkologia.
Najbardziej kosztowne terapie onkologiczne (i nie tylko) są najczęściej refundowane w ramach tzw. programów lekowych, do których kwalifikowani są pacjenci spełniający określone, szczegółowe zazwyczaj kryteria.Mirosław Gryń/Polityka Najbardziej kosztowne terapie onkologiczne (i nie tylko) są najczęściej refundowane w ramach tzw. programów lekowych, do których kwalifikowani są pacjenci spełniający określone, szczegółowe zazwyczaj kryteria.

Od kilku lat na kongresach onkologicznych i hematologicznych na świecie nie mówi się o niczym innym: immunoterapia i CAR T. Bo skuteczność tej terapii ma być nieporównywalna z dotychczas stosowanymi metodami walki z nowotworami krwi. – Ostatnie dane potwierdzają, że 70 proc. pacjentów, którzy odpowiedzieli na leczenie CAR T, pozostaje w remisji choroby po 3 latach – mówi prof. Lidia Gil z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, która jako pierwsza w Polsce zastosowała tę terapię.

Polityka 9.2020 (3250) z dnia 25.02.2020; Społeczeństwo; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Przepustka do życia"

Czytaj także

Ja My Oni

Ludwika i Henryk Wujcowie – człowieka porządnego portret podwójny

Próbując zdefiniować dobro, ludzie powinni przede wszystkim ustalić, czego nie wolno, choć niby nie powinno się zaczynać od zakazów.

Katarzyna Czarnecka
27.08.2019