Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Rówieśnicy z piwnicy

Młodzi przemocowcy

Ola zadzwoni domofonem, wyciągnie Artura na klatkę schodową. Tomek z Bartkiem zawleką go do piwnicy... Ola zadzwoni domofonem, wyciągnie Artura na klatkę schodową. Tomek z Bartkiem zawleką go do piwnicy... Adela Podgórska
Z roku na rok lawinowo rośnie przemoc wśród młodych. To dzieci dzieciom częściej gotują piekło niż dorośli.
Środowisko rówieśników to najważniejszy krąg odniesienia dla nastolatków. Ofiary przemocy rówieśniczej ponad siedmiokrotnie częściej niż inne dzieci chcą się zabić lub okaleczyć.Voisin/Phanie/EAST NEWS Środowisko rówieśników to najważniejszy krąg odniesienia dla nastolatków. Ofiary przemocy rówieśniczej ponad siedmiokrotnie częściej niż inne dzieci chcą się zabić lub okaleczyć.

Artur odstawał od grupy już w zerówce. Bawił się sam, nikt nie chciał iść z nim w parze, kiedy na wuefie chłopcy dzielili się na dwie drużyny, jego wybierali jako ostatniego. Nauczyciele i szkolny pedagog uspokajali rodziców: „Nie ma co się martwić, z wiekiem się wyrobi”. Z wiekiem Artur był jednak coraz bardziej zaszczuty. Wykluczony ze wspólnoty, został łatwym celem dla coraz bardziej agresywnych kolegów i koleżanek wchodzących w okres nastoletni.

Na pomysł, żeby „zrobić z gnoja bekę i go dojechać”, wpadł Maciej, wzorowy uczeń, przewodnik stada. Tak dla fanu, bez powodu, niech coś się dzieje, niech będzie śmiesznie. Pod blok babci, u której Artur spędzał czas po lekcjach, poszli w sześcioro, dziewczyny i chłopaki. Dokładnie podzielili się rolami: Ola zadzwoni domofonem, wyciągnie Artura na klatkę schodową. Tomek z Bartkiem zawleką go do piwnicy. Tam Natalia będzie już czekać z workiem na śmieci, założy mu go na głowę, ale wcześniej Mikołaj zaklei mu usta taśmą, żeby „gnój się nie darł”. Wtedy do gry wkroczy „ekipa filmowa” – Michalina zaświeci lampką-czołówką, a Maciej nagra telefonem, jak Tomek z Bartkiem ściągają mu spodnie i majtki. Co zrobią, kiedy się wyda, ktoś pozna „gnoja” w internecie? Nie pozna, „po coś ma ten czarny wór na łbie”.

Kilka godzin po tym, jak film zawisł w sieci, cała szkoła i pół miasteczka już wie, że upokorzony, zaszczuty golas to Artur z VI C. W szkole jest policja, rodzice, psycholog, wiceburmistrz. Maciej, główny prowodyr i wzorowy uczeń, bez skruchy wyjaśnia, że „to tylko taka beka, głupi film, a ten ćwok niepotrzebnie panikuje”. Dzielnicowy kieruje sprawę o „fizyczne i psychiczne znęcanie się z premedytacją” do Sądu Rejonowego, Wydziału Nieletnich i Rodziny.

Polityka 12.2020 (3253) z dnia 17.03.2020; Społeczeństwo; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Rówieśnicy z piwnicy"
Reklama