Społeczeństwo

Nie zapomnij mnie

Trauma gwałtu: jak o tym powiedzieć

W pokazie mody wzięły udział kobiety z całej Polski. W pokazie mody wzięły udział kobiety z całej Polski. Hanna Musiałówna / Polityka
Annie trzęsły się ręce. Paulina pomyślała, że to wyjście jest najtrudniejszą rzeczą w jej życiu. Gosia zemdlała tuż przed. Ale zrobiły to. Wystąpiły w pokazie mody, w ubraniach, w których zostały zgwałcone. Po raz pierwszy od lat, z takim poczuciem siły.
Stowarzyszenie „ForgetMeNot” daje skrzywdzonym wsparcie i zrozumienie. W planach jest jeszcze pomoc terapeutyczna oraz sieć mieszkań dla potrzebujących pomocy kobiet.Hanna Musiałówna/Polityka Stowarzyszenie „ForgetMeNot” daje skrzywdzonym wsparcie i zrozumienie. W planach jest jeszcze pomoc terapeutyczna oraz sieć mieszkań dla potrzebujących pomocy kobiet.

Poznały się w internecie. Grupa kobiet, które nie mogły pojąć, dlaczego choć to one są ofiarami, to właśnie je się karze, wyzywa, obraża. Dlaczego policja nie przyjmuje zgłoszeń, zniechęca. I zawsze wypytuje o strój z tamtego dnia. Wielogodzinne rozmowy przyniosły odkrycie, że wiele z nich zachowało tamto ubranie. Wówczas powstał pomysł, rzucony przez Maję Staśko; włożą je raz jeszcze i wyjdą w nich, jak na pokazie mody. Ludzie uważają, że po gwałcie nie mają prawa się uśmiechać? Że powinny do końca życia trwać w żałobie, by udowodnić światu, że naprawdę je skrzywdzono?

Polityka 12.2020 (3253) z dnia 17.03.2020; Społeczeństwo; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie zapomnij mnie"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021