Społeczeństwo

Tylko z daleka

Uczymy się dystansu

Analitycy zakładają, że potrzeba izolowania i zachowania odległości zakończy się najwcześniej latem. Na fot. mieszkaniec Londynu, kwiecień 2020 r. Analitycy zakładają, że potrzeba izolowania i zachowania odległości zakończy się najwcześniej latem. Na fot. mieszkaniec Londynu, kwiecień 2020 r. Dylan Martinez/Reuters / Forum
Co dzień słyszymy, że dystans społeczny to podstawa walki z wirusem. Ale co to dokładnie oznacza? I dlaczego jednych ma dzielić odstęp na dwa metry, a inni wciąż dzielą łóżko?
Zalecana przez WHO „bezpieczna odległość” wynosi co najmniej jeden metr. Badacze koronowirusa twierdzą jednak, że to za mało.Stefan Maszewski/Reporter Zalecana przez WHO „bezpieczna odległość” wynosi co najmniej jeden metr. Badacze koronowirusa twierdzą jednak, że to za mało.

Wytyczne brzmią zwykle sucho i konkretnie. W Polsce od połowy marca wyjść z domu wolno tylko, jeśli ma się dobry powód: pracę, wolontariat, pilne sprawy. Od 1 kwietnia zaś (ironia losu) limit osób, które mogą naraz gdzieś przebywać, to wynik mnożenia. Do sklepu – liczba kas razy trzy. Do banku – stanowiska razy trzy. Na pocztę – okienka razy dwa. Na bazar – stoiska razy dwa. Windą lepiej jechać solo. W autobusie usiąść dwa siedzenia przed lub za innym pasażerem, nie stać, nie chwytać się poręczy.

Polityka 16.2020 (3257) z dnia 14.04.2020; Temat z okładki; s. 29
Oryginalny tytuł tekstu: "Tylko z daleka"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Doktorat prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.

Marek Henzler
25.06.2007