Społeczeństwo

Sieć na oszustów

Nowe chwyty internetowych przestępców

W internecie przybywa komunikatów ostrzegających przed oszustami. W internecie przybywa komunikatów ostrzegających przed oszustami. Getty Images
Gdy oszukany przez internetowego naciągacza idzie na policję, często słyszy, że niewiele da się zrobić. Ludzie biorą więc sprawy w swoje ręce i też zaczynają działać – w sieci. Ale wciąż mogą mniej niż przestępcy.
Choć przestępstwom internetowym można zapobiegać, profilaktyka w przypadku praw konsumentów nie istnieje.weerpat/PantherMedia Choć przestępstwom internetowym można zapobiegać, profilaktyka w przypadku praw konsumentów nie istnieje.

W majowy wieczór młody stolarz spod Żywca Radosław P. spokojnie surfował po sieci, gdy w okienku Messengera wyskoczyło mu pytanie: „Skąd takie atrakcyjne promocje?”. Jako żywo Radosław nie oferował niczego w promocji, poprosił więc o wyjaśnienia. W odpowiedzi przeczytał, że przecież figuruje w internecie jako sprzedawca ogrodowych basenów.

Coraz bardziej zdziwiony sprawdził to. Strona z basenami rzeczywiście istniała, podano na niej jego dane, tyle że konto bankowe było cudze.

Polityka 30.2020 (3271) z dnia 21.07.2020; Społeczeństwo; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Sieć na oszustów"

Czytaj także

Świat

Gdzie na świecie aborcja jest legalna, a gdzie kobiety muszą ją wykonywać w podziemiu?

Co roku na świecie dokonuje się ponad 40 mln aborcji – głównie w tych krajach, gdzie poziom wiedzy na temat antykoncepcji jest niski.

Redakcja
22.10.2020