Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Daleko jeszcze?

Daleko jeszcze do końca pandemii? Słusznie się boimy?

„Dopóki nie będziemy mieli łatwo dostępnej szczepionki lub skutecznych leków przeciwwirusowych, powrót do normalności jest w zasadzie niemożliwy.” „Dopóki nie będziemy mieli łatwo dostępnej szczepionki lub skutecznych leków przeciwwirusowych, powrót do normalności jest w zasadzie niemożliwy.” Patryk Sroczyński
Rozmowa z prof. Adamem Kucharskim, epidemiologiem brytyjskim, który kształtował globalną strategię wobec pandemii Covid-19.
Lech Mazurczyk/Polityka

31 grudnia 2019 r. Komisja Zdrowia chińskiego miasta Wuhan raportuje przypadki dziwnego zapalenia płuc. Okazuje się, że chorobę wywołuje nieznany wcześniej koronawirus. Pięć dni później donosi o tym WHO. 13 stycznia pierwszy przypadek infekcji odnotowany zostaje poza granicami Chin. 11 marca WHO stwierdza oficjalnie, że mamy do czynienia z pandemią. Miesiąc później nadaje chorobie nazwę – Covid-19. Liczba zmarłych przekracza tysiąc. Wirus zauważony zostaje w kilkunastu państwach Europy. W Polsce – 4 marca. Lawina zakażeń rusza, strach pada na miliardy ludzi, rządy zamykają granice, ludzie zamykają się w domach, gospodarka nieruchomieje…

Ten czas wydaje się bliski i odległy jednocześnie. Bliski – bo wiadomości ze świata wciąż przesycone są statystykami zgonów. Daleki – bo dzisiejsze niewielkie wskaźniki infekcji podsuwają nam, mieszkańcom Europy, a zwłaszcza jej wschodniej części, myśl, że może wytoczyliśmy działa kalibru niewspółmiernie dużego do zagrożenia? O tym, na jakim etapie pandemii właściwie się znajdujemy, dokąd zmierzamy i czy zasadne jest poczucie zażenowania własnym strachem, w którym przeżyliśmy tegoroczną wiosnę, rozmawiamy z prof. Adamem Kucharskim, wybitnym epidemiologiem z London School of Hygiene&Tropical Medicine (niemówiącym po polsku Brytyjczykiem z nazwiskiem po dziadku).

Kucharski zaczął jako matematyk, po czym zajął się epidemiologią. Modelował i badał w terenie dynamikę wirusów Zika, eboli, dengi, ptasiej grypy. Jest jednym z najwybitniejszych światowych specjalistów w tej dziedzinie i autorem wydanej także w Polsce książki „Prawa epidemii” (POLITYKA 15, w tekście Karola Jałochowskiego, „Skąd się biorą plagi” ).

Polityka 30.2020 (3271) z dnia 21.07.2020; Społeczeństwo; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Daleko jeszcze?"
Reklama