Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Społeczeństwo

6526 nowych zakażeń. Najwięcej na Mazowszu i w Małopolsce

Na covid-19 zmarło kolejnych 116 osób. To dobowe rekordy – zarówno jeśli chodzi o liczbę nowych, potwierdzonych infekcji, jak i zgonów.

Potwierdzone zakażenia, wyzdrowienia i zgony

Stan na: 
Czerwone słupki - potwierdzone nowe przypadki koronawirusa dziennie
Zielone słupki - liczba wyzdrowień w kolejnych dniach
Szare słupki - liczba zgonów w kolejnych dniach

Linia ciągła - "aktywne przypadki": skumulowana liczba zakażonych osób, pomniejszona o liczbę wyzdrowień i zgonów

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
.

Nowy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 6526 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Dotyczą województw: mazowieckiego (1188), małopolskiego (1137), śląskiego (520), wielkopolskiego (508), łódzkiego (405), kujawsko-pomorskiego (356), pomorskiego (344), podkarpackiego (319), dolnośląskiego (315), lubelskiego (256), świętokrzyskiego (255), opolskiego (233), warmińsko-mazurskiego (196), zachodniopomorskiego (175), podlaskiego (174), lubuskiego (145).

Z powodu covid-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 105 osób.

W szpitalach przebywają 6084 osoby (wczoraj było to 5669 osób), zajętych jest 467 respiratorów. W kwarantannie pozostaje ponad 249 tys. osób.

Do tej pory w Polsce wykryto 141 804 zakażeń koronawirusem, zmarło 3217 osób. W ciągu minionej doby wykonano ponad 33,8 tys. testów.

Rzecznik MZ: 100 czerwonych powiatów?

„Na wyniki rzutują stolice województw. Taką tendencję widać też w innych dużych miastach, jak na przykład Poznań. Ważne jest, żeby teraz na dworze nosić maseczki i dostosować się do warunków dystansu społecznego” skomentował środowy komunikat Ministerstwa Zdrowia jego rzecznik, Wojciech Andrusiewicz.

Podczas konferencji prasowej Andrusiewicz poinformował, że Polska „zmierza w kierunku ogłoszenia 100 powiatów jako stref czerwonych”. „Na pewno w tych strefach będzie wiele miast” – dodał. Według rzecznika jutrzejszy wynik przypadków koronawirusa również będzie wysoki.

Rzecznik resortu zdrowia, pytany o deficyt łóżek w szpitalach i o brak personelu medycznego, powiedział:Jeżeli chodzi o brak łóżek to takie sytuacje będą spotykane. Nikt tutaj nie powie, że w każdym szpitalu w Polsce, każdego dnia, będą dostępne wszystkie łóżka. Będzie dochodziło i dochodzi do sytuacji, kiedy w danym szpitalu tych łóżek może zabraknąć. Po to powstały zespoły koordynacyjne w województwach, by pacjent trafiał do szpitalu, w którym te miejsce są”.

Warszawa w żółtej strefieMaciek Jaźwiecki/Agencja GazetaWarszawa w żółtej strefie

Premier na kwarantannie, Szumowski w szpitalu

We wtorek kwarantannę rozpoczął Mateusz Morawiecki. 9 października premier kontaktował się z funkcjonariuszem Służby Ochrony Państwa, który o pozytywnym wyniku testu dowiedział się we wtorek o 5 rano. Szef rządu izoluje się w specjalnie przystosowanym budynku w kompleksie rządowym przy ul. Parkowej w Warszawie, gdzie może pracować zdalnie i brać udział w wideokonferencjach.

Do szpitala z objawami zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 trafił natomiast Łukasz Szumowski. Były minister zdrowia zakaził się koronawirusem pod koniec września, ale dzień później informował, że wyzdrowiał i zakończył kwarantannę. Teraz prawdopodobnie przebywa w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. „Jestem chory (...). Poprzedni wynik, sprzed kilkunastu dni prawdopodobnie był (...) fałszywie dodatni, co czasem, przy tak czułej metodzie, się zdarza” – powiedział w rozmowie z money.pl były minister zdrowia. Najbliższa rodzina Szumowskiego, żona i córka, wbrew wcześniejszym informacjom są zdrowe, ale przebywają w izolacji.

Nowy zakaz lotów

Od dziś obowiązuje nowe rozporządzenie wprowadzające zakaz lądowania z niektórych lotnisk. Chodzi o kraje, w których w ciągu 14 dni współczynnik zachorowań na covid-19 na 100 tys. mieszkańców przekracza 90.

Od 14 października na liście państw objętych zakazem lotów są Argentyna, Armenia, Bahamy, Bahrajn, Belize, Brazylia, Czarnogóra, Chile, Gruzja, Gujana, Izrael, Jordania, Katar, Kuwejt, Liban, Libia, Malediwy, Mołdawia, Oman, Panama, Paragwaj, Peru, Republika Zielonego Przylądka, Stany Zjednoczone, Tunezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Zakazu lotów nie stosuje się wobec państw, które notyfikowały wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa.

Od czwartku wracają godziny dla seniorów

Od czwartku 15 października od godziny 10:00 do 12:00 z powrotem zaczną obowiązywać tzw. godziny dla seniorów. Sklepy spożywcze, drogerie i apteki będą przez dwie godziny udostępniane wyłącznie osobom powyżej 60. roku życia.

Premier Mateusz Morawiecki powrót do „godzin dla seniorów” uzasadniał troską o grupę osób najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby. To wśród osób starszych odsetek zgonów z powodu covid jest najwyższy. Wśród osób powyżej 90. roku życia umiera co piąty zakażony. W grupie od 70. do 75. roku życia – co dziesiąty. Obecnie jedna piąta szpitalnych respiratorów zajęta jest przez osoby starsze.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną