Społeczeństwo

Kraj z wadą genetyczną

Dlaczego lepiej się mieszka na Słowacji

Weronika Gogola Weronika Gogola Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta
Rozmowa z pisarką Weroniką Gogolą o protestach kobiet, o Kościele, o tym, co trapi nasz kraj, i dlaczego lepiej mieszka się na Słowacji.
„U nas tradycja zespolenia Kościoła i państwa sięga głębiej. I tutaj należy szukać genezy naszych problemów”. Na fot. Strajk Kobiet, Rynek Główny w Krakowie, 30 października 2020 r.Sylwia Penc/Forum „U nas tradycja zespolenia Kościoła i państwa sięga głębiej. I tutaj należy szukać genezy naszych problemów”. Na fot. Strajk Kobiet, Rynek Główny w Krakowie, 30 października 2020 r.

MARTYNA BUNDA: – Słowacja, kraj, w którym teraz mieszkasz, to w ostatnim czasie w Polsce synonim bezpiecznej i dostępnej aborcji.
WERONIKA GOGOLA: – To prawda. Nawet w piosence Natalii Przybysz o przerwaniu ciąży pada słowo Słowacja. Ale jest to symbol trochę na wyrost. Bo tu też sytuacja się zmienia i wciąż podejmowane są próby zaostrzenia prawa aborcyjnego. W dużej mierze odpowiedzialni za to są konserwatyści, którzy mają coraz większe wpływy w rządzie. Ostatnia taka próba odbyła się w październiku – nowa ustawa nie przeszła zaledwie jednym głosem.

Polityka 46.2020 (3287) z dnia 08.11.2020; Społeczeństwo; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Kraj z wadą genetyczną"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021