Społeczeństwo

Kraj z wadą genetyczną

Dlaczego lepiej się mieszka na Słowacji

Weronika Gogola Weronika Gogola Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta
Rozmowa z pisarką Weroniką Gogolą o protestach kobiet, o Kościele, o tym, co trapi nasz kraj, i dlaczego lepiej mieszka się na Słowacji.
„U nas tradycja zespolenia Kościoła i państwa sięga głębiej. I tutaj należy szukać genezy naszych problemów”. Na fot. Strajk Kobiet, Rynek Główny w Krakowie, 30 października 2020 r.Sylwia Penc/Forum „U nas tradycja zespolenia Kościoła i państwa sięga głębiej. I tutaj należy szukać genezy naszych problemów”. Na fot. Strajk Kobiet, Rynek Główny w Krakowie, 30 października 2020 r.

MARTYNA BUNDA: – Słowacja, kraj, w którym teraz mieszkasz, to w ostatnim czasie w Polsce synonim bezpiecznej i dostępnej aborcji.
WERONIKA GOGOLA: – To prawda. Nawet w piosence Natalii Przybysz o przerwaniu ciąży pada słowo Słowacja. Ale jest to symbol trochę na wyrost. Bo tu też sytuacja się zmienia i wciąż podejmowane są próby zaostrzenia prawa aborcyjnego. W dużej mierze odpowiedzialni za to są konserwatyści, którzy mają coraz większe wpływy w rządzie. Ostatnia taka próba odbyła się w październiku – nowa ustawa nie przeszła zaledwie jednym głosem.

Polityka 46.2020 (3287) z dnia 08.11.2020; Społeczeństwo; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Kraj z wadą genetyczną"

Czytaj także

Kraj

Jak kwarantanna odbije się na naszym zdrowiu

Siedzimy na huśtawce społecznej i politycznej. Z jednej strony dyscyplina sanitarna, z drugiej masowe manifestacje oraz bandyckie rozróby na ulicach. Chaos, bezładne poczynania władzy, jak zapowiedź tzw. narodowej kwarantanny, wzmacniają nasz niepokój.

Martyna Bunda, Ewa Wilk
21.11.2020