Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Społeczeństwo

Piekło kobiet

Ciążowe niewiadome

Przy porodach niemych, a więc kiedy rodzi się martwe dziecko, najlepiej jest rodzić siłami natury. Okrutne? Tak. Ale bezpieczne. Przy porodach niemych, a więc kiedy rodzi się martwe dziecko, najlepiej jest rodzić siłami natury. Okrutne? Tak. Ale bezpieczne. Adela Podgórska
Martyna wiedziała, że jej synek umrze, kiedy tylko zostanie przecięta pępowina. A znajomi mówili jej, że tak fajnie wygląda w ciąży i pytali: kiedy szczęśliwe rozwiązanie?
Nieprawidłowości rozwojowe płodu to za każdym razem osobisty dramat kobiety i odpowiedzialność lekarza, który się nią opiekuje. To dylematy i wybory, również etyczne, które trudno jednoznacznie rozstrzygać.Krzysztof Kuczyk/Forum Nieprawidłowości rozwojowe płodu to za każdym razem osobisty dramat kobiety i odpowiedzialność lekarza, który się nią opiekuje. To dylematy i wybory, również etyczne, które trudno jednoznacznie rozstrzygać.

Najpierw jest zaskoczenie. Potem radość. Aż przychodzi strach, gdy trzeba iść do lekarza i dowiedzieć się, czy ciąża rozwija się prawidłowo i dziecko jest zdrowe.

– Jak kobiety reagują, kiedy się dowiadują, że ich dziecko nie ma szans na życie? Jedne są bohaterskie, dociekliwe, opanowane. I tylko w oczach widać rozpacz. Inne zamykają się w sobie. Wracają już z decyzją, o której często nie mówią nikomu. Jeszcze inne są na granicy rozstroju psychicznego, nie mogąc udźwignąć ciosu.

Polityka 47.2020 (3288) z dnia 17.11.2020; Społeczeństwo; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Piekło kobiet"
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014