Społeczeństwo

Parasolka dla Polki

Podziemie kobiet

Nie każdego stać na zagraniczny wyjazd i opłacenie kosztów zabiegu. Nie każdego stać na zagraniczny wyjazd i opłacenie kosztów zabiegu. Marcin Bondarowicz
Podziemie kobiet działa w Polsce od lat, ale ostatnie orzeczenie Trybunału Julii Przyłębskiej dało mu nowe paliwo – solidarność. Jedno z haseł protestów brzmi: „Nigdy nie będziesz szła sama”.
Krystyna Kacpura Dyrektorka Wykonawcza Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Warszawa 2017 r.Zbyszek Kaczmarek/Reporter Krystyna Kacpura Dyrektorka Wykonawcza Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Warszawa 2017 r.

Justyna Wydrzyńska kończy właśnie swój codzienny 4-godzinny dyżur przy telefonie Aborcji bez Granic. – Dwie kolejne dziewczyny zarejestrowane do wyjazdu – podsumowuje. – W obu przypadkach ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu. Same o tym mówiły. My nie pytamy o powody. Nie chciały nawet kończyć diagnozowania w Polsce. To zbyt upokarzające i poniżające.

Telefon Aborcji bez Granic dzwoni około 300 razy dziennie. Od 22 października, gdy Trybunał Julii Przyłębskiej ogłosił swój wyrok, do wyjazdów zagranicznych zakwalifikowano już 35 kobiet.

Polityka 49.2020 (3290) z dnia 01.12.2020; Społeczeństwo; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Parasolka dla Polki"

Czytaj także

Społeczeństwo

Co algorytmy mogą odczytać z naszych zdjęć?

Prof. Michał Kosiński o tym, co i jak komputerowe algorytmy mogą odczytać z dowolnego zdjęcia portretowego.

Jacek Żakowski
24.01.2021