Społeczeństwo

Lekarze mają dość

Lekarze i pielęgniarki mają dość. W co gra z nimi władza?

Fotografia ze Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie wykonana przez Jacka Szydłowskiego, nagrodzona tytułem Zdjęcia Roku
w konkursie Grand Press Photo 2020. Fotografia ze Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie wykonana przez Jacka Szydłowskiego, nagrodzona tytułem Zdjęcia Roku w konkursie Grand Press Photo 2020. Jacek Szydłowski
Czy w pandemii będziemy mieć protesty lekarzy, lekarzy rezydentów i pielęgniarek? Władza robi, co może, aby tak się stało.
Kiedy pandemia się rozkręcała, sznury karetek stały godzinami pod SOR-ami, a respiratory i łóżka covidowe istniały tylko w statystykach.Jacek Szydłowski Kiedy pandemia się rozkręcała, sznury karetek stały godzinami pod SOR-ami, a respiratory i łóżka covidowe istniały tylko w statystykach.

Pielęgniarki są zdeterminowane: będzie spór zbiorowy. A Porozumienie Rezydentów prowadzi rozmowy z Naczelną Izbą Lekarską, zastanawiając się nad formą protestu. – Na pewno nie odejdziemy od łóżek i nie zostawimy pacjentów – mówi prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Bo największy sprzeciw środowiska budzi nawet nie to, że władza obiecuje im dodatki, a potem zabiera, że kugluje przy ustawach, ośmieszając proces ustawodawczy, że zaprasza lekarzy spoza UE, których kwalifikacji nie potwierdzą izby lekarskie.

Polityka 51.2020 (3292) z dnia 15.12.2020; Społeczeństwo; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Lekarze mają dość"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021