Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Bez szumu

Nowi milionerzy: bracia Szumowscy

Łukasz Szumowski Łukasz Szumowski Andrzej Iwańczuk / Reporter
Bracia Szumowscy właśnie dołączyli do grona polskich milionerów. Marcin jako prezes giełdowej spółki, która rozbiła bank. Łukasz, były minister zdrowia, jako mąż swojej żony.
Marcin SzumowskiBartłomiej Zborowski/PAP Marcin Szumowski

W domach państwa Szumowskich zapowiadają się bogate święta. Pomnożyli swój majątek, sprzedając część akcji firmy OncoArendi Therapeutics, działającej w sektorze biotechnologicznym. Kilka tygodni temu zawarła ona kontrakt z belgijską firmą Galapagos, która zarezerwowała sobie prawo do wynalezionej przez OncoArendi cząsteczki OATD-01 i zobowiązała się do współfinansowania prac nad przekształceniem owej cząsteczki w lek na włóknienie płuc. Na razie Belgowie przelali 122 mln zł, ale jeśli dalsze prace zostaną uwieńczone sukcesem i lek zostanie zarejestrowany, OncoArendi wzbogaci się nawet o 1,4 mld zł.

Prezesem i jednocześnie współwłaścicielem OncoArendi jest Marcin Szumowski, brat byłego ministra. Ma akcje jako osoba fizyczna oraz jako większościowy udziałowiec firmy Szumowski Investments – posiada 70 proc., a pozostała część należy do Anny Szumowskiej, żony Łukasza. Były minister przeniósł na nią swoje udziały, gdy zaangażował się w politykę. W ten sam sposób wygasił aktywność w innych firmach, aby uniknąć podejrzeń o związki z biznesem. Z żoną ma rozdzielność majątkową od 2008 r. W pierwszym oświadczeniu majątkowym, które złożył jako minister zdrowia, wykazał oszczędności w kwocie 1100 zł. Trochę dziwne, bo Łukasz, zanim poszedł w politykę w 2015 r., był wziętym kardiologiem z profesorskim tytułem.

Transakcja sprzedaży akcji, zawarta przez Szumowski Investments 30 listopada, opiewa na 5,1 mln zł. Poza tym Marcin pozbył się też udziałów wartych 3,7 mln zł. Kiedy trzy tygodnie wcześniej informacja o kontrakcie z Galapagos została upubliczniona, inwestorzy rzucili się na akcje OncoArendi. 9 listopada, w rekordowym pod względem obrotów dla spółki dniu, cena akcji doszła niemal do 70 zł. W połowie grudnia oscylowała wokół 50 zł.

Maseczki bez certyfikatów

Marcin Szumowski zgadza się na rozmowę pod warunkiem, że nie będzie musiał ustosunkowywać się do zarzutów o konflikt interesów w okresie, gdy jego brat był członkiem rządu PiS.

Polityka 52.2020 (3293) z dnia 20.12.2020; Społeczeństwo; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Bez szumu"
Reklama