„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Społeczeństwo

Szach matactwa

Szachy na dopingu

W życiu jak w serialu: szachiści walczą z napięciami, które nieodpornym niszczą psychikę i łamią moralne kręgosłupy. W życiu jak w serialu: szachiści walczą z napięciami, które nieodpornym niszczą psychikę i łamią moralne kręgosłupy. Adela Podgórska
Szachy to nie jest gra dla grzecznych dzieci. Rywalizacja bywa brudna, a presja na wynik większa niż w niejednej dyscyplinie.
W czasie pandemii szachy przeniosły się do internetu. Odwołano większość turniejów „na żywo”, część trafiła do sieci. A tam o oszustwo jeszcze łatwiej niż w realnym życiu.Sławomir Olzacki/Forum W czasie pandemii szachy przeniosły się do internetu. Odwołano większość turniejów „na żywo”, część trafiła do sieci. A tam o oszustwo jeszcze łatwiej niż w realnym życiu.

Kiedy Patrycja Waszczuk po raz kilkunasty wstała od szachownicy i wyszła do toalety, Kasia nie wytrzymała. Pobiegła za nią i złapała z telefonem w ręku. Polski Związek Szachowy powołał komisję, która stwierdziła, że Waszczuk, by osiągać takie wyniki, musiała stosować tzw. elektroniczny doping. Ukarał młodą zawodniczkę dwuletnią dyskwalifikacją. Korzystanie z telefonu jest podczas zawodów szachowych niedozwolone, bo w smartfonie można mieć program z precyzyjnym algorytmem, który z szybkością błyskawicy przewiduje dziesiątki rozwiązań i podpowiada najlepsze.

Polityka 4.2021 (3296) z dnia 19.01.2021; Społeczeństwo; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Szach matactwa"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021