Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Szach matactwa

Szachy na dopingu

W życiu jak w serialu: szachiści walczą z napięciami, które nieodpornym niszczą psychikę i łamią moralne kręgosłupy. W życiu jak w serialu: szachiści walczą z napięciami, które nieodpornym niszczą psychikę i łamią moralne kręgosłupy. Adela Podgórska
Szachy to nie jest gra dla grzecznych dzieci. Rywalizacja bywa brudna, a presja na wynik większa niż w niejednej dyscyplinie.
W czasie pandemii szachy przeniosły się do internetu. Odwołano większość turniejów „na żywo”, część trafiła do sieci. A tam o oszustwo jeszcze łatwiej niż w realnym życiu.Sławomir Olzacki/Forum W czasie pandemii szachy przeniosły się do internetu. Odwołano większość turniejów „na żywo”, część trafiła do sieci. A tam o oszustwo jeszcze łatwiej niż w realnym życiu.

Kiedy Patrycja Waszczuk po raz kilkunasty wstała od szachownicy i wyszła do toalety, Kasia nie wytrzymała. Pobiegła za nią i złapała z telefonem w ręku. Polski Związek Szachowy powołał komisję, która stwierdziła, że Waszczuk, by osiągać takie wyniki, musiała stosować tzw. elektroniczny doping. Ukarał młodą zawodniczkę dwuletnią dyskwalifikacją. Korzystanie z telefonu jest podczas zawodów szachowych niedozwolone, bo w smartfonie można mieć program z precyzyjnym algorytmem, który z szybkością błyskawicy przewiduje dziesiątki rozwiązań i podpowiada najlepsze.

Patrycja Waszczuk – 17-latka z Lublina z tytułem mistrzyni Międzynarodowej Federacji Szachowej – zaprzeczyła zarzutom o stosowanie dopingu i odwołała się od wyroku (sprawa w toku). Zawodniczki bronił ojciec, mówiąc, że decyzja PZS zapadła na podstawie poszlak. Po skandalu na Festiwalu Szachowym w Ustroniu kilka zawodniczek przyznało, że o podejrzanym zachowaniu Waszczuk mówiło się od dawna. „Sama grałam z ową zawodniczką w tym roku na Mistrzostwach Polski Juniorek do lat 18, kiedy to po każdym ruchu opuszczała salę gry, wychodząc do toalety” – napisała na Facebooku szachistka Michalina Rudzińska.

Anna Kubicka, grając przeciwko Patrycji kilka miesięcy wcześniej, w myślach miała jedno: „To musi być talent na skalę światową”. Waszczuk robiła ruchy, które tak szybko mógłby wykonać tylko komputer, by chwilę potem wychodzić do łazienki. Przestała wychodzić, kiedy do końca partii pozostało mało czasu. Wtedy Anna zastawiła na rywalkę szachową pułapkę. I wygrała.

Środowisko szachowe działa w Polsce prężnie. W 2016 r. zarejestrowanych w Centralnym Rejestrze Polskiego Związku Szachowego było 65 tys. członków i 390 klubów. Popularne są prywatne lekcje szachów i kółka szachowe w szkołach.

Polityka 4.2021 (3296) z dnia 19.01.2021; Społeczeństwo; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Szach matactwa"
Reklama