Społeczeństwo

Gdzie zaczyna się koniec

Sprawa śmierci Polaka z Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w innych krajach Zachodu, istnieją regulacje prawne dotyczące podtrzymywania czynności życiowych nieprzytomnego pacjenta. W Polsce anestezjolodzy o ich wprowadzenie walczą od wielu lat, ciągle bezskutecznie. W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w innych krajach Zachodu, istnieją regulacje prawne dotyczące podtrzymywania czynności życiowych nieprzytomnego pacjenta. W Polsce anestezjolodzy o ich wprowadzenie walczą od wielu lat, ciągle bezskutecznie. Getty Images
Serce Sławomira S. nie biło przez 45 minut. Umarł 10 tygodni później. Jego śmierć stawia pytania o granice ingerencji państwa w ludzkie życie. I o granice przyzwoitości.
„I nagle okazuje się, że podtrzymywanie sztucznej funkcji organów już nie ma sensu. Nie służy korzyści chorego° – mówi prof. Andrzej Kübler.Tomasz Holod/Polska Press/EAST NEWS „I nagle okazuje się, że podtrzymywanie sztucznej funkcji organów już nie ma sensu. Nie służy korzyści chorego° – mówi prof. Andrzej Kübler.

Sławomir S., 45-letni Polak, od 16 lat mieszkał w Wielkiej Brytanii wraz z żoną i dziećmi. Ochrzczony katolik, co zdaniem najbliższych nie było dla niego aż tak istotne, bo do kościoła chodził raz w miesiącu, raczej z powodów kulturowych. Istotne było dla siostry, mieszkającej w Anglii, dla drugiej siostry i matki żyjących w Polsce, z którymi, jak ustalił brytyjski sąd, Sławomir S. utrzymywał sporadyczne kontakty.

6 listopada 2020 r. mężczyzna doznał w domu rozległego zawału serca, które podjęło pracę po trwającej ponad 45-minut reanimacji.

Polityka 6.2021 (3298) z dnia 02.02.2021; Społeczeństwo; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Gdzie zaczyna się koniec"

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021