Społeczeństwo

Gdzie zaczyna się koniec

Sprawa śmierci Polaka z Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w innych krajach Zachodu, istnieją regulacje prawne dotyczące podtrzymywania czynności życiowych nieprzytomnego pacjenta. W Polsce anestezjolodzy o ich wprowadzenie walczą od wielu lat, ciągle bezskutecznie. W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w innych krajach Zachodu, istnieją regulacje prawne dotyczące podtrzymywania czynności życiowych nieprzytomnego pacjenta. W Polsce anestezjolodzy o ich wprowadzenie walczą od wielu lat, ciągle bezskutecznie. Getty Images
Serce Sławomira S. nie biło przez 45 minut. Umarł 10 tygodni później. Jego śmierć stawia pytania o granice ingerencji państwa w ludzkie życie. I o granice przyzwoitości.
„I nagle okazuje się, że podtrzymywanie sztucznej funkcji organów już nie ma sensu. Nie służy korzyści chorego° – mówi prof. Andrzej Kübler.Tomasz Holod/Polska Press/EAST NEWS „I nagle okazuje się, że podtrzymywanie sztucznej funkcji organów już nie ma sensu. Nie służy korzyści chorego° – mówi prof. Andrzej Kübler.

Sławomir S., 45-letni Polak, od 16 lat mieszkał w Wielkiej Brytanii wraz z żoną i dziećmi. Ochrzczony katolik, co zdaniem najbliższych nie było dla niego aż tak istotne, bo do kościoła chodził raz w miesiącu, raczej z powodów kulturowych. Istotne było dla siostry, mieszkającej w Anglii, dla drugiej siostry i matki żyjących w Polsce, z którymi, jak ustalił brytyjski sąd, Sławomir S. utrzymywał sporadyczne kontakty.

6 listopada 2020 r. mężczyzna doznał w domu rozległego zawału serca, które podjęło pracę po trwającej ponad 45-minut reanimacji.

Polityka 6.2021 (3298) z dnia 02.02.2021; Społeczeństwo; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Gdzie zaczyna się koniec"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021