Społeczeństwo

Bez zamiaru kierunkowego

Sprawa Viki Gabor – co w Polsce nie może obrażać Roma

Wiktoria urodziła się w Hamburgu, potem mieszkała z rodzicami w Polsce, potem w Anglii, od siedmiu lat znów w Polsce. Zawsze mówiła, że jest i Polką, i Romką i jest z tego dumna. Wiktoria urodziła się w Hamburgu, potem mieszkała z rodzicami w Polsce, potem w Anglii, od siedmiu lat znów w Polsce. Zawsze mówiła, że jest i Polką, i Romką i jest z tego dumna. TVP / Forum
Krakowski sąd wyjaśnił Romom, kiedy mogą czuć się obrażeni słowem. A kiedy nie.
Viki GaborForum Viki Gabor

Wywód sędzi przypomina dysertację z lingwistyki stosowanej, tymczasem chodzi o 14-latkę z Nowej Huty, która wygrała dziecięcy konkurs Eurowizji w listopadzie 2019 r. Międzynarodowy konkurs odbył się w Gliwicach, Wiktoria Gabor wyśpiewała sukces dla kraju, osobiście gratulowali jej premier oraz prezes TVP. Prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze: „wielkie brawa, gratulacje i podziękowania dla Wiktorii Viki Gabor za wspaniały sukces i piękne reprezentowanie Polski”.

Atak

Ale wielu innych Polaków publicznie opluwało Wiktorię w internecie, ponieważ urodziła się w romskiej rodzinie.

Polityka 9.2021 (3301) z dnia 23.02.2021; Społeczeństwo; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Bez zamiaru kierunkowego"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021