Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Bombowy krajobraz

Trujące odpady po zakładach

Zakłady chemiczne Boruta. W tle pożar składowiska odpadów położonego na dawnych terenach zakładu. Zakłady chemiczne Boruta. W tle pożar składowiska odpadów położonego na dawnych terenach zakładu. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Ludzie piją skażoną wodę, budują domy na zatrutej ziemi, ale odpowiedzialnych za środowisko urzędników niewiele to obchodzi.
Źródło: opracowanie prof. Mariusz Czop z Katedry Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej AGH.Reporter, East News, PAP, MP, Infografika Lech Mazurczyk Źródło: opracowanie prof. Mariusz Czop z Katedry Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej AGH.

Pejzaż godny horroru: spod ziemi wydobywają się opary. Krzysztof Wojtalik ten element, charakterystyczny dla składowiska odpadów po dawnych zakładach chemicznych Boruta w Zgierzu, wielkim producencie barwników, nazywa gejzerami. Pod ziemią niebezpieczne substancje wchodzą w reakcje, następują samozapłony, uwalniają się gazy. – Początkowo to wyglądało jakby paliła się trawa – relacjonuje Wojtalik. – I strażacy przyjeżdżali jak do pożaru trawy. Bez antychemicznych zabezpieczeń.

Polityka 9.2021 (3301) z dnia 23.02.2021; Społeczeństwo; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Bombowy krajobraz"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >