Społeczeństwo

Pusty Kościół

Pusty Kościół. Dlaczego przeżywa tak głęboki kryzys?

„Laicyzacja będzie postępować, a rola społeczno-polityczna Kościoła słabnąć. Następstwem będą problemy finansowe z utrzymaniem potężnej infrastruktury° – twierdzi ks. Kobyliński. „Laicyzacja będzie postępować, a rola społeczno-polityczna Kościoła słabnąć. Następstwem będą problemy finansowe z utrzymaniem potężnej infrastruktury° – twierdzi ks. Kobyliński. Daniel Dmitriew / Forum
Ks. prof. Andrzej Kobyliński o problemie pedofilii i innych grzechach polskiego Kościoła, kryzysie powołań oraz galopującej laicyzacji młodych.
„Miliony Polaków duchowo i intelektualnie dystansują się od Kościoła jako instytucji” – uważa ks. prof. Andrzej Kobyliński.Marta Frej „Miliony Polaków duchowo i intelektualnie dystansują się od Kościoła jako instytucji” – uważa ks. prof. Andrzej Kobyliński.

JOANNA PODGÓRSKA: – W Polsce coraz popularniejsza staje się apostazja. Nie przeszło księdzu profesorowi przez myśl, by rozstać się z instytucją Kościoła?
ANDRZEJ KOBYLIŃSKI: – O formalnej apostazji nigdy nie myślałem, ale miałem w życiu kilka zakrętów, gdy zastanawiałem się nad sensem mojego dalszego trwania w Kościele jako osoba duchowna. Po raz pierwszy zderzyłem się z wielką górą lodową pod koniec lat 90. XX w., gdy po studiach doktoranckich, które odbywałem na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, wróciłem do Polski.

Polityka 10.2021 (3302) z dnia 02.03.2021; Temat z okładki; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Pusty Kościół"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Chwiejne dzieciństwo. Nastolatki coraz wcześniej sięgają po alkohol

Nastolatki piją. Pierwszy raz po alkohol sięgają w wieku 12–13 lat. Kiedy mają 15–18, były już co najmniej raz pijane.

Katarzyna Kaczorowska
05.09.2021