Społeczeństwo

Pusty Kościół

Pusty Kościół. Dlaczego przeżywa tak głęboki kryzys?

„Miliony Polaków duchowo i intelektualnie dystansują się od Kościoła jako instytucji” – uważa ks. prof. Andrzej Kobyliński. „Miliony Polaków duchowo i intelektualnie dystansują się od Kościoła jako instytucji” – uważa ks. prof. Andrzej Kobyliński. Marta Frej
Ks. prof. Andrzej Kobyliński o problemie pedofilii i innych grzechach polskiego Kościoła, kryzysie powołań oraz galopującej laicyzacji młodych.
„Laicyzacja będzie postępować, a rola społeczno-polityczna Kościoła słabnąć. Następstwem będą problemy finansowe z utrzymaniem potężnej infrastruktury° – twierdzi ks. Kobyliński.Daniel Dmitriew/Forum „Laicyzacja będzie postępować, a rola społeczno-polityczna Kościoła słabnąć. Następstwem będą problemy finansowe z utrzymaniem potężnej infrastruktury° – twierdzi ks. Kobyliński.

JOANNA PODGÓRSKA: – W Polsce coraz popularniejsza staje się apostazja. Nie przeszło księdzu profesorowi przez myśl, by rozstać się z instytucją Kościoła?
ANDRZEJ KOBYLIŃSKI: – O formalnej apostazji nigdy nie myślałem, ale miałem w życiu kilka zakrętów, gdy zastanawiałem się nad sensem mojego dalszego trwania w Kościele jako osoba duchowna. Po raz pierwszy zderzyłem się z wielką górą lodową pod koniec lat 90. XX w., gdy po studiach doktoranckich, które odbywałem na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, wróciłem do Polski.

Polityka 10.2021 (3302) z dnia 02.03.2021; Temat z okładki; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Pusty Kościół"

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021