Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Kiedy można umrzeć

Czy powinno przysługiwać nam prawo do śmierci na żądanie

Mit o przymusowej eutanazji (co samo w sobie byłoby absurdem, bo eutanazja, to śmierć na żądanie) rozpowszechniały też prawicowe media. Mit o przymusowej eutanazji (co samo w sobie byłoby absurdem, bo eutanazja, to śmierć na żądanie) rozpowszechniały też prawicowe media. Marcin Bondarowicz
Dzięki naciskom ulicy kolejne siły polityczne deklarują stanowiska w sprawie regulacji aborcji. Kwestie zapłodnienia in vitro uregulowano w 2015 r. A co z prawem do śmierci? Od tego tematu nie uciekniemy.
Sprawa Sławomira R., pacjenta z Plymouth w Wielkiej Brytanii, wywołała reakcję rządu i protesty. Ambasada Brytyjska w Warszawie, 25 stycznia.Attila Husejnow/Zuma Press/Forum Sprawa Sławomira R., pacjenta z Plymouth w Wielkiej Brytanii, wywołała reakcję rządu i protesty. Ambasada Brytyjska w Warszawie, 25 stycznia.

Co mają wspólnego te tematy? Głęboko dotykają praw człowieka. Są tematami z pogranicza życia i śmierci, dzielącymi politycznie i ideologicznie. Po wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej zakazującym aborcji ciężko uszkodzonych płodów zyskały dodatkowy punkt wspólny: niedopuszczenie do urodzenia się dziecka, które urodziłoby się do cierpienia, można nazwać eutanazją.

Eutanazję i zagadnienia pokrewne pomija się trwożnym milczeniem. Pojawia się tylko, kiedy nagłośniona zostanie jakaś ludzka historia – jak niedawno „angielskiego pacjenta”, czterdziestoletniego Polaka R.

Polityka 11.2021 (3303) z dnia 09.03.2021; Temat tygodnia; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Kiedy można umrzeć"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022