Społeczeństwo

Szewcy tracą buty

Golgota szewców

Pracownik zakładu obuwniczego ze wsi Stanisław niedaleko Kalwarii. Pracownik zakładu obuwniczego ze wsi Stanisław niedaleko Kalwarii. Stanisław Ciok / Polityka
Kalwaria Zebrzydowska to teraz golgota szewców. Polskie buty przegrywają z zarazą.
Obuwnicy z Kalwarii: Michał Góralczyk, Marcin Kucharczyk, Dawid Czermak i Dawid Moskała.Stanisław Ciok/Polityka Obuwnicy z Kalwarii: Michał Góralczyk, Marcin Kucharczyk, Dawid Czermak i Dawid Moskała.

Michał Góralczyk, producent butów damskich, ujmuje rzecz po boksersku: – Jesteśmy po trzech sierpowych, boimy się, że czwarty będzie nokautem. Bez pomocy państwa nie przetrwamy.

Akurat mija rok z pandemią, niebo nad Kalwarią słoneczne, temperatura w lutym sięga 20 stopni, co w normalnych, niewojennych czasach zwiastowałoby idealną szewską wiosnę. Ale w telewizji znów podają rekordowe rankingi zachorowań i śmierci na covid; szewcy chodzą struci, trwają narady przy kuchennych stołach.

Polityka 13.2021 (3305) z dnia 23.03.2021; Społeczeństwo; s. 41
Oryginalny tytuł tekstu: "Szewcy tracą buty"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021