Społeczeństwo

Chłopi i inne diabły

Upiory polskiej wsi

Samo zniesienie pańszczyzny nie usunęło poczucia krzywdy, przez wieki dziedziczonego niewolniczego upośledzenia i wykluczenia społecznego. Jego skutki odczuwamy do dzisiaj. Samo zniesienie pańszczyzny nie usunęło poczucia krzywdy, przez wieki dziedziczonego niewolniczego upośledzenia i wykluczenia społecznego. Jego skutki odczuwamy do dzisiaj. Zbiory Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach, Stanisław Ciok
Czytając artykuł prof. Janusza A. Majcherka „Narodowo i na ludowo”, można mieć pewność: właśnie takich tekstów potrzebują wszyscy ci, którzy wykorzystują cynicznie historię polskiej wsi oraz jej teraźniejszych mieszkańców do utrzymania materialnych i politycznych apanaży.
Piotr KorczyńskiPolska Zbrojna Piotr Korczyński

Jako autor wydanej niedawno książki „Śladami Szeli, czyli diabły polskie” pod szyldem Ludowa Historia Polski poczułem się przez prof. Janusza A. Majcherka wywołany z szeregu. Zdaniem autora nad Wisłą krzewi się nowa (choć nie nowa) moda – chłopomaństwo. Oto pojawili się naukowcy i publicyści, którzy poświęcają swój czas na pisanie historii Polski z perspektywy klepiska kurnej chaty. Sukces książki profesora Adama Leszczyńskiego „Ludowa historia Polski” był dla wielu wielkim zaskoczeniem, dla niektórych – niemiłym, od razu trzeba dodać.

Polityka 15.2021 (3307) z dnia 06.04.2021; Ogląd i pogląd; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Chłopi i inne diabły"
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021