Społeczeństwo

Blokowali ulice w obronie Ziemi. Dziś stają przed sądem

Wrześniowa blokada ul. Świętokrzyskiej w Warszawie Wrześniowa blokada ul. Świętokrzyskiej w Warszawie Damian Ługowski / Forum
Santiago miał mieć rozprawę we wtorek, w 17. urodziny. Ela ma 70 lat. Razem we wrześniu usiedli na jezdni, teraz dostają wyroki. Dlaczego zdecydowali się na obywatelskie nieposłuszeństwo? Co chcą osiągnąć?

SANTIAGO: Urodziłem się w Argentynie, mieszkam w Polsce, mam 17 lat. O katastrofie klimatycznej dowiedziałem się w pierwszej klasie gimnazjum. Od kilku lat uczestniczę w protestach. Dojrzewało we mnie, że samo bycie na akcji to już jest za mało, że trzeba również budować ten ruch. Rozprawę mam za przyklejenie się do witryny sklepu.

Czytaj też:

 • klimat
 • zmiany klimatyczne
 • Reklama

  Czytaj także

  Kultura

  Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

  Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

  Mirosław Pęczak
  08.12.2001