Społeczeństwo

Kwiatuszki i kłamczuszki

Trudne wizyty u ginekologa

Skala niewłaściwego traktowania kobiet przez ginekologów, ale także pacjentów przez lekarzy, jest olbrzymia. Skala niewłaściwego traktowania kobiet przez ginekologów, ale także pacjentów przez lekarzy, jest olbrzymia. Iza Kucharska
Wizyta w gabinecie ginekologicznym to dla wielu Polek ciągle upokarzające doświadczenie. Jak się bronić, kiedy lekarz łamie prawa pacjentki?
„Lekarz powinien życzliwie i kulturalnie traktować pacjentów, szanując ich godność osobistą, prawo do intymności i prywatności” (art. 12 ust. 1. ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty).Iza Kucharska „Lekarz powinien życzliwie i kulturalnie traktować pacjentów, szanując ich godność osobistą, prawo do intymności i prywatności” (art. 12 ust. 1. ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty).

Karolina jest po trzydziestce, mimo to wizytę, którą odbyła jako dziewięciolatka u ginekologa dziecięcego, pamięta aż za dobrze. – Miałam problem z nawracającym zapaleniem pęcherza moczowego. Bardzo mnie bolało i wizytą u lekarza byłam przerażona – mówi. – Lekarka zupełnie nie umiała sobie z tym poradzić.

Ginekolożka nie wytłumaczyła, na czym polega badanie. 9-letnie dziecko leżało na fotelu ginekologicznym z rozłożonymi nogami, nie wiedząc, czego się spodziewać.

Polityka 16.2021 (3308) z dnia 13.04.2021; Społeczeństwo; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Kwiatuszki i kłamczuszki"
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Zygmunt Freud i jego rewizja natury człowieka

Gdy Albert Einstein wytyczał nową drogę myśleniu o przestrzeni, czasie i grawitacji, wiedeński lekarz Zygmunt Freud rewidował wiedzę o istocie człowieczej natury.

Joanna Cieśla
08.09.2015