Społeczeństwo

Sprawa ks. Guza. „Obraza wszystkich ofiar antysemityzmu”

Ksiądz prof. Tadeusz Guz Ksiądz prof. Tadeusz Guz Łukasz Krajewski / Agencja Gazeta
Poraża utrzymanie w mocy umorzenia postępowania w sprawie wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza – piszą członkowie zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie.

Oświadczenie Zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości, w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim:

Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie z niedowierzaniem przyjął słowa Komisji Dyscyplinarnej ds. Pracowników Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, uzasadniające utrzymanie w mocy umorzenia postępowania wyjaśniającego w sprawie wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza. W szczególności poraża zdanie stwierdzające, że kwestia tzw. mordów rytualnych „stanowi element nierozstrzygniętej ciągle dyskusji naukowej”.

Wspomniane uzasadnienie jest:

  • obrazą ofiar antysemityzmu w całej Europie
  • obrazą judaizmu i jego zasad religijnych i moralnych
  • obrazą Kościoła, jego wysiłków do przezwyciężenia absurdalnych i raniących ludzi uprzedzeń i stereotypów opartych na kłamstwie
  • obrazą Jana Pawła II, który mówił w Yad Vashem 23 marca 2000 roku, że Kościół „głęboko ubolewa z powodu nienawiści, prześladowań i przejawów antysemityzmu, jakie kiedykolwiek i gdziekolwiek spotkały Żydów ze strony chrześcijan”
  • obrazą idei uniwersytetu, która jest zbudowana na fundamencie szacunku dla argumentacji, dążeniu do prawdy i przekazywaniu jej kolejnym pokoleniom
  • obrazą tradycji KUL, którego dawna odwaga w służbie prawdy budowana była w najtrudniejszych latach opresji komunistycznej
  • obrazą dla Polski, państwa konstytucyjnie budowanego na podstawie uniwersalnych wartości prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna.

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości, w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim czujemy – pochodzącą z serca, z rozumu i z sumienia – potrzebę najgłębszego sprzeciwu wobec poglądów wyrażonych w oficjalnym dokumencie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, stawiających je wśród takich publikacji jak Protokoły Mędrców Syjonu spreparowane przez carską Ochranę.

Adam Szostkiewicz: Oszczerstwa księdza Guza

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną