Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Niewinność i medycyna

Zniszczone życie lekarki

Według biegłych dr Stelczyk dochowała więcej niż zwykłej staranności wobec pacjentki, a zabieg nie mógł doprowadzić do jej śmierci. Według biegłych dr Stelczyk dochowała więcej niż zwykłej staranności wobec pacjentki, a zabieg nie mógł doprowadzić do jej śmierci. Iza Kucharska
Prokuratura niesłusznie oskarżyła lekarkę o uśmiercenie pacjentki. Minęło 12 lat, dziś dr Katarzyna Stelczyk jest niewinnym bankrutem. Sąd właśnie uznał, że śledczy działali bezprawnie.
Dr Katarzyna StelczykBartek Sadowski/Forum Dr Katarzyna Stelczyk

W kancelarii mecenas Emilii Mądreckiej sypią się imiona i nazwiska świadków, prokuratorów, policjantów. Wątki główne i poboczne. Archiwum śledztwa, procesu, umorzenia sprawy z powodu „braku znamion czynu zabronionego”, wreszcie procesu w sądzie okręgowym. Adwokatka reprezentująca dr Katarzynę Stelczyk nie kryje, że sprawa śmierci Marii to temat dla policyjnego Archiwum X.

Odkąd okazało się, że nie można za śmierć Marii W. skazać Katarzyny Stelczyk, nikt nie podjął sprawy i nie wyjaśnił tego, co spotkało jej pacjentkę. Nie rozumiem tego braku dociekliwości śledczych – przyznaje mecenas Mądrecka.

Bo Maria W., a raczej jej śmierć w listopadzie 2008 r., to jest klucz do tego, co spotkało dr Katarzynę Stelczyk, chirurg plastyczną z Wrocławia, która była u szczytu kariery, a dziś ma tylko długi i zaszarganą opinię w branży.

Żeby pupa była jędrna

31 października 2008 r. na sali operacyjnej wynajmowanej przez dr Stelczyk w szpitalu MSWiA we Wrocławiu, w obecności anestezjologa i dwóch pielęgniarek, u Marii W. lekarka przeprowadziła zabieg wstrzyknięcia w pośladki kwasu hialuronowego nową wtedy w Polsce metodą Macrolane. Stelczyk była jedną z 11 polskich chirurgów plastycznych przeszkolonych w tej metodzie (uczyła się jej również za granicą), wyróżnioną tytułem „Ambasadora marki Macrolane”. Zabieg trwał ok. 20 minut, w znieczuleniu miejscowym. Polegał na wprowadzeniu w każdy pośladek 50 ml kwasu hialuronowego – poprzez mikronacięcie skóry. Kwas hialuronowy, wtedy nowość w modelowaniu ciała na rynku medycyny estetycznej, dzisiaj jest jednym z podstawowych środków do wypełniania zmarszczek. I jak twierdzą zgodnie eksperci, najbardziej bezpiecznym.

Po zabiegu Maria W. została przewieziona do sali pooperacyjnej na obserwację.

Polityka 23.2021 (3315) z dnia 31.05.2021; Społeczeństwo; s. 43
Oryginalny tytuł tekstu: "Niewinność i medycyna"
Reklama