Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Chodzi śmierć po osiedlu

Śmiertelna interwencja

Przeprowadzą rozmowę, zabiorą, dadzą 500 zł mandatu... Przeprowadzą rozmowę, zabiorą, dadzą 500 zł mandatu... Łukasz Rayski
W Piątku policjanci interweniowali w domowej awanturze – człowiek nie żyje.
Oboje policjanci aresztowani. Mają postawione zarzuty.Aleksiej Witwicki/Forum Oboje policjanci aresztowani. Mają postawione zarzuty.

W małym pokoju siedzi dwóch braci. Pierwszy Faza na wersalce przegląda komórkę. Drugi Faza krzyczy z materaca pod regałem. Piątkowa noc, niedawno wrócili z pola. Piją sobie na fajrant, skręcają papierosy na maszynce. Drugi Faza wpada w zły humor i robi się podły dla matki emerytki. Przerzucają się słowami nad przedpokojem. Matka z czyściutkiego dużego pokoju, że syn musi się ustatkować. Syn z zapyziałego małego, że ją zabije we śnie. Ze strachu złapała za telefon. Drugi Faza kładzie się w ubraniu, żeby już nie zaogniać. Pierwszy Faza mówi, że nie uczestniczy.

Przed północą w drzwiach pokoju stoi policjant. Ogarnia wzrokiem Fazów i pyta: który?

Interwencja

Matka wita policję i chowa się do siebie. Mówi: bo co ja będę tam chodzić i patrzeć? Niech się Drugim Fazą zajmą fachowcy. Przeprowadzą rozmowę, zabiorą, dadzą 500 zł mandatu. Sami wiedzą co. Jeżeli o nią chodzi, to wolałaby, żeby zabrali. Chłopak dojdzie do rozumu, wróci, może przeprosi. Taki dobry był kiedyś dzieciak. Do kościoła biegał. Nosił siatki z zakupami. Dbał o ubranie. Dobierał słowa. Dwa i pół miesiąca po interwencji matka przemawia do zdjęcia syna koło telewizora: na całym Piątku się nie mogli go nachwalić. Mówi też, a jej jasny pokój pełen jest kwiatów: bo skąd ja mogłam wiedzieć, że policja przyjeżdża i zabija?

Pierwszy Faza wie więcej, jak tylko patrzy, kto konkretnie stoi w drzwiach. Osiedle i cały Piątek mówi na tych dwoje aspirantów Cierpisz i Blondyna. Nie znają przebacz. Ich patrole bolą. Walą pałami po grzbietach, nogach, butelkach z piwem. Wywożą ludzi do janowickich lasów. Potem trzeba się przedzierać piechotą do miasteczka. Cierpisz chodzi elektryczny i wyrywny. Prawo stanowi własnym słowem. Kiedyś Pierwszy Faza pod Biedronką pali z kolegą po papierosie, covidowe maski ściągnęli na brody.

Polityka 28.2021 (3320) z dnia 06.07.2021; Społeczeństwo; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Chodzi śmierć po osiedlu"
Reklama