Społeczeństwo

Jazda w mroku

Jak walczyć z zabójcami drogowymi

Kierujący pod wpływem alkoholu odpowiadają za blisko 10 proc. wypadków w Polsce. Kierujący pod wpływem alkoholu odpowiadają za blisko 10 proc. wypadków w Polsce. Łykasz Rayski
Co 11. śmiertelna ofiara wypadku drogowego w Polsce ginie przez pijanego kierowcę. Rząd zaostrza przepisy po tragedii na Podkarpaciu, w której zginęło małżeństwo, osierocając trójkę synów. Czy to wystarczy?
Około 10 proc. osób ginie przez kierowców pod wpływem alkoholu.Łykasz Rayski Około 10 proc. osób ginie przez kierowców pod wpływem alkoholu.

Marzena i Mariusz z Przędzla. Ona 37 lat. On – 39. 3 lipca wsiedli do auta, z tyłu w foteliku zapięli trzyletniego Sebastiana. W domu zostali starsi synowie: 10-letni Artur i 9-letni Norbert. Przejechali przez wieś, w której kilka lat temu wybudowali dom, minęli Racławice i Nisko. W Jamnicy z impetem wbiło się w nich audi S7 ważące blisko dwie tony. Jego kierowca jadący z prędkością co najmniej 120 km/h wyprzedzał na zakręcie na podwójnej ciągłej. Zgniótł auto małżeństwa K. Po wypadku wytoczył się z samochodu, w którym strażacy znaleźli butelki po wódce. Grzegorz G. miał 1,75 promila alkoholu we krwi. I od kwietnia był pozbawiony prawa jazdy – za przekroczenie prędkości.

W Przędzlu do 3 lipca mieszkało 1803 mieszkańców. Dzisiaj jest ich 1801. Wieś leży w gminie Rudnik, polskiej stolicy wikliny. Burmistrz Waldemar Grochowski może rozmawiać, bo właśnie wraca z Warszawy.

I co ja mogę powiedzieć na taką tragedię? Dzieci są na razie u dziadków. To starsi ludzie i pomagamy im, jak możemy. Musimy zamknąć firmę, którą prowadziło małżeństwo, bo dziadkowie z formalnościami nie poradzą sobie sami. I wesprzeć wujka w opiece nad chłopcami, którzy w jednej chwili zostali pozbawieni rodziców – mówi Waldemar Grochowski.

W tym nieszczęściu nie zastanawiał się jeszcze nad tym, jak wytłumaczyć ludziom, że można było go uniknąć, że wystarczyło, by rodzina zabrała Grzegorzowi G. kluczyki, nie pozwoliła wsiąść do auta po pijanemu. Po chwili burmistrz Grochowski mówi jednak: – Dzieci. Będziemy uczyć dzieci w szkole. Żeby miały odwagę powiedzieć „tato, wujku, dziadku, nie jadę z tobą, bo wypiłeś”. To jedyna droga, by zmienić mentalność, żeby w końcu ludzie zrozumieli, że pijany za kółkiem to potencjalny zabójca.

Polityka 30.2021 (3322) z dnia 20.07.2021; Społeczeństwo; s. 31
Oryginalny tytuł tekstu: "Jazda w mroku"
Reklama