Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Z piekła do piekła

Szukając ludzi w lesie. Relacja ze strefy stanu wyjątkowego

Aktywiści liczą, że obecność dziennikarzy i ekip telewizyjnych jest gwarancją, że migranci nie zostaną wywiezieni do lasu i zostanie wszczęta procedura azylowa. To jednak słaba gwarancja, bo push-back dominuje. Aktywiści liczą, że obecność dziennikarzy i ekip telewizyjnych jest gwarancją, że migranci nie zostaną wywiezieni do lasu i zostanie wszczęta procedura azylowa. To jednak słaba gwarancja, bo push-back dominuje. Maciej Łuczniewski / Forum
W zonie stanu wyjątkowego kryją się po lasach przerażeni, głodni i zmarznięci ludzie. Nie uchodźcy, nie migranci – ludzie.
Kiedy rozmawiamy o sytuacji na granicy, wiele osób wspomina o wstydzie, jaki odczuwa za nasze państwo, czyniące piekło na ziemi ludziom uciekającym z innego piekła.Michał Kość/Forum Kiedy rozmawiamy o sytuacji na granicy, wiele osób wspomina o wstydzie, jaki odczuwa za nasze państwo, czyniące piekło na ziemi ludziom uciekającym z innego piekła.

Pojechaliśmy z Krystyną, lekarką anestezjolożką, na wschodnie pogranicze, w rejon Narewki, Białowieży i Hajnówki. Lekarka jako wolontariuszka, ja w charakterze kierowcy. Wyprawa na sześć dni. Wzięliśmy kupione i zebrane wśród znajomych ciepłe ubrania, czapki, rękawiczki, buty, śpiwory, folie termiczne, termosy. Trafiły potem do magazynu punktu pomocowego w Teremiskach.

Co robi wolontariusz? Pomaga aktywistom organizacji humanitarnych, np. z grupy Granica czy fundacji Ocalenie, dociera do ludzi w lesie, jeśli jest lekarzem, udziela pomocy medycznej, ale też przynosi ciepłe i suche ubrania, buty, ciepłe zupy w termosach, batoniki energetyczne, powerbanki.

Polityka 44.2021 (3336) z dnia 26.10.2021; Społeczeństwo; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Z piekła do piekła"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >