Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Czy mury runą?

Prof. David Frye dla „Polityki”: Mury działają znieczulająco

Mur Hadriana. Powstał, żeby oddzielić rzymską Brytanię od barbarzyńskiej Szkocji. Mur Hadriana. Powstał, żeby oddzielić rzymską Brytanię od barbarzyńskiej Szkocji. Craig Easton / Getty Images
Prof. David Frye, amerykański historyk, o tym, do czego w dziejach świata służyły mury i czy zapewniały bezpieczeństwo ludziom, którzy się za nimi chronili.
David Fryemateriały prasowe David Frye

JACEK ŻAKOWSKI: – Lubi pan mury?
DAVID FRYE: – Fascynują mnie. Z roku na rok bardziej.

Bo coraz intensywniej wracają?
Bo coraz lepiej rozumiem, jak niedocenianą rolę odegrały w rozwoju cywilizacji.

Historycy je przeoczyli?
Też długo ich nie doceniałem. Zajmowałem się późnym Cesarstwem Rzymskim, którego kluczowym problemem był napór barbarzyńców. Oczywiście wiedziałem, że Hadrian zbudował mury separujące nie tylko rzymską Brytanię od barbarzyńskiej Szkocji, ale też kolonie afrykańskie od barbarzyńskich gór i Sahary, a zwłaszcza garnizony bałkańskie od barbarzyńskich plemion żyjących na północ od Dunaju.

Polityka 48.2021 (3340) z dnia 23.11.2021; Rozmowa Polityki; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy mury runą?"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022