Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Atomiczewo

Choczewo, Atomiczewo. Tu stanie elektrownia jądrowa

Baner w Lubiatowie. Baner w Lubiatowie. Maga Ćwieluch
Drugie podejście do budowy polskiej elektrowni atomowej staje się kopią pierwszego. Trudno się dziwić, że mieszkańcy wybranej lokalizacji mają atomowe nastroje.
Lech Mazurczyk

Wieść o tym, że w Choczewie będzie atom, przywiózł miejscowym wójt Michałowski. 2 września 2009 r. w trybie pilnym i pod tajemnicą ściągnęli go na konsultacje do Gdańska. Konsultacje wyglądały tak, że wójt dowiedział się, że będą im stawiali atom. Informacja była z pewnego źródła, bo z samego Departamentu Energetyki Jądrowej ze stolicy. A dalej to już w stylu: „i teraz, wicie, rozumicie, trzeba z suwerenem porozmawiać, jak się na ten cały atom zapatruje, bo lada dzień mogą pójść decyzje i wtedy to już nikt nikogo o nic nie będzie pytał”.

11 września wójt zwołał XXV nadzwyczajną sesję gminy Choczewo. Jak gruchnęło, że to o atomie, to na sesję przyszli nawet mieszkańcy, co trzeba uczciwie oddać, nie za często się zdarzało. W komplecie stawili się radni. W trybie wyjątkowym pojawił się nadleśniczy. Był ponoć pomysł, żeby zaprosić proboszczów, ale kler Choczewski w atomie nie chciał maczać palców. Stanęło na tym, że sołtysi rozniosą wieść po ludziach i ambona do niczego tu nie będzie potrzebna.

Zdecydowanie nie, ewentualnie tak

Relacjonujące specjalną XXV sesję Rady Gminy media w postaci „Wieści Choczewskich” poświęciły sprawie większość numeru. Uczciwie oddając nastroje: wiadomość jest szokująca. Oddając głos wszystkim uczestnikom: mieszkanka Kierzkowa nie kryła swego oburzenia z powodu lokalizacji elektrowni jądrowej w turystycznej gminie. I realistycznie oceniając sytuację: jaki wpływ na decyzję będzie miała gmina? – zapytał wójt. Tak naprawdę to minimalny, bo będzie się mogła tylko wypowiedzieć, a decyzja będzie należała do Sejmu. Co wprawiło zebranych w nastrój pewnej rezygnacji, bo co prawda każdy ma swój rozum i trudno się było z wójtem nie zgodzić. Ale ludzie mają też swoją dumę. A duma podpowiadała, żeby walczyć o ziemię.

Polityka 4.2022 (3347) z dnia 18.01.2022; Społeczeństwo; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Atomiczewo"
Reklama