Społeczeństwo

Kościół pw. rapera Bedoesa na aukcji WOŚP. Wpadka przekuta w sukces

Bedoes Bedoes Johnny H. Rogowitz / Facebook
Żart jednego z fanów bydgoskiego rapera przyniósł nieoczekiwane konsekwencje. Władze gminy z kościołem, którego patronem nieopatrznie został Bedoes, próbują przekuć to w sukces.

Borys Przybylski, znany jako Bedoes, to jeden z najpopularniejszych raperów w Polsce. Ma 23 lata, cztery studyjne albumy, które sprzedały się w ponad 270 tys. egzemplarzy, nagrody i nominacje do nich na koncie (np. Fryderyka 2019 w kategorii przebój roku – nagroda publiczności).

W listopadzie zeszłego roku był drugim najpopularniejszym polskim artystą na Spotify (nie licząc Fryderyka Chopina) z ponad 1,1 mln obserwujących, tuż za Dawidem Podsiadłą. Tylko od początku roku jego piosenki odtworzyło w tym serwisie blisko 2 mln użytkowników (stan na 20 stycznia).

Czytaj też: Typowy Polak, kurde. Rozmowa z Jerzym Owsiakiem

Kościół pw. Bedoesa

Ma wyrazisty przekaz adresowany głównie do młodego pokolenia, które – podobnie jak on – dopiero weszło w dorosłość. Jego teksty są o trudnym dzieciństwie i drodze do kariery, ale też – co już bardziej nietypowe – polityce, osobach LGBT+ i nienawiści w życiu publicznym.

„Jestem dumny, że jestem Polakiem/ Nie przeszkadza mi chłopak z chłopakiem”, nawijał w „Rewolucji romantycznej” Bedoes, który był też jednym z ambasadorów akcji „Otwórzmy się na świat”, inicjatywy „Vogue Polska” i Anji Rubik wspierającej osoby LGBT. Albo: „I nie jestem z lewej czy z prawej/ Po prostu za miłość nikt nie powinien płacić płaczem”.

Na polskiej scenie hiphopowej takie deklaracje wciąż wymagają odwagi.

Ma też Bedoes publikę ze specyficznym poczuciem humoru. Ostatni przykład: nazwa kościoła pw. Bożego Miłosierdzia w Łąkiem zmieniona w mapach Google na kościół pw. Bedoesa SBM 2020 (SBM to wytwórnia, w której raper nagrywa płyty). Żart pewnie przeszedłby bez echa, gdyby nie to, że urzędnicy gminy w Lipcach, przygotowując dla mieszkańców kalendarze na 2022 r. z gminnymi widokami, nie zauważyli zmiany i wydrukowali 200 egzemplarzy z błędnym opisem: „Łąkie, od lewej sklep spożywczy Wanda Klimek, następnie budynek mieszkalny i po prawej rzymskokatolicki kościół pw. Bedoesa SBM 2020”.

Czytaj też: Wolne Sądy i Jerzy Owsiak z nagrodą TOK FM im. Anny Laszuk

Na aukcję WOŚP

Gdy o wpadce zrobiło się głośno w sieci, kościół pw. Bedoesa zniknął z map Google. W internecie nic jednak nie ginie, a kościół imienia rapera wciąż można znaleźć na licznych zdjęciach i memach. Bedoes w rozmowie z „Faktami” TVN przyznał, że już wcześniej internauci zmieniali w ten sposób chociażby nazwy szkół, ale kościół to pierwsza taka sytuacja.

Zamiast przemilczeć wpadkę, władze gminy postanowiły przekuć ją w coś pożytecznego. Wójt Przemysław Kurdzieko zaprosił na początku roku Bedoesa do Lipek, żeby podpisał kilka kalendarzy, które trafią na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Raper, co lokalne media odnotowały z pewną ekscytacją, zaproszenie przyjął.

30. finał WOŚP odbędzie się 30 stycznia. Zebrane środki, w tym te z kalendarza z podpisem znanego rapera, zostaną przekazane na wsparcie okulistyki dziecięcej.

Czytaj też: Za nami finał ćwierćwiecza WOŚP. Niech żyje Owsiak!

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną