Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Społeczeństwo

Podatek od matek

Władza utrudnia życie samotnym matkom

Coraz więcej kobiet-singielek decyduje się na samotne rodzicielstwo i w sytuacji kryzysu demograficznego jest to decyzja zasługująca na szczególne wsparcie państwa. Coraz więcej kobiet-singielek decyduje się na samotne rodzicielstwo i w sytuacji kryzysu demograficznego jest to decyzja zasługująca na szczególne wsparcie państwa. Getty Images
Kilkuset tysiącom dzieci w Polsce może pogorszyć się życie. Jeśli wychowują się w niepełnej rodzinie, od stycznia domowe budżety mogą się skurczyć. Wszedł w życie Polski Ład, a z nim kolejne pułapki podatkowe.
Od lat dwa ministerstwa – rodziny i sprawiedliwości – na różne sposoby utrudniają życie rozwodzącym się kobietom. Czasem w tak pokrętny sposób, jak mnożenie przeszkód formalnych w dostępie do 500 plus.Getty Images Od lat dwa ministerstwa – rodziny i sprawiedliwości – na różne sposoby utrudniają życie rozwodzącym się kobietom. Czasem w tak pokrętny sposób, jak mnożenie przeszkód formalnych w dostępie do 500 plus.

Rodzice, którzy dysponują tylko jedną pensją, przez ostatnie dekady mogli zapłacić państwu nieco mniej podatku, rozliczając się wspólnie z dzieckiem. Podobnie zresztą, jak nieco mniej mogło oddać rozliczające się wspólnie małżeństwo, w którym jeden z małżonków nie pracował albo zarabiał bardzo mało. Państwo nie wnikało, z jakiej przyczyny rodzic jest samotny ani również, dlaczego żona względnie mąż nie pracuje. Uznawało, że widocznie taka jest sytuacja, więc prowadząca wspólne gospodarstwo rodzina, pełna czy niepełna, może sobie zmniejszyć podstawę opodatkowania.

Polityka 5.2022 (3348) z dnia 25.01.2022; Społeczeństwo; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Podatek od matek"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >