Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Puste pokoje

Nauczyciele w Polsce odchodzą grupami. Mają dość upokorzeń

„Nauczyciele nasłuchali się, że jeśli praca w szkole im się nie podoba, mogą iść np. do dyskontów. I zaczęli się rozglądać”. „Nauczyciele nasłuchali się, że jeśli praca w szkole im się nie podoba, mogą iść np. do dyskontów. I zaczęli się rozglądać”. Mirosław Gryń / Polityka
Bardziej opłaca się przyjść do szkoły na stanowisko woźnej niż nauczycielki. Przy czym ja i tak młodego nauczyciela nie widziałam w pokoju od lat – o szkolnym kryzysie opowiada Violetta Kalka, toruńska polonistka, założycielka grupy facebookowej „Nauczyciel zmienia zawód”.
Violetta KalkaArchiwum Violetta Kalka

JOANNA CIEŚLA: – Pokoje nauczycielskie zaraz opustoszeją na wakacje. I już się nie zapełnią?
VIOLETTA KALKA: – Na pewno fala odejść nauczycieli jest dużo większa niż zwykle o tej porze. Bo formalnie wygląda to tak, że nauczyciel, który nie chce pracować od września, powinien złożyć wypowiedzenie do końca maja. Stąd przypływ ofert pracy.

Według danych z kuratoriów w całej Polsce w połowie czerwca poszukiwanych było ponad 13 tys. nauczycieli. W wielu województwach ogłoszeń jest o 20–25 proc. więcej niż w ubiegłym roku. A to i tak niepełne dane. Na przykład Mazowieckie Kuratorium Oświaty opublikowało ponad 3,3 tys. ofert z całego regionu, podczas gdy właśnie tyle wakatów, według urzędu miasta, jest w samej tylko Warszawie. W niektórych szkołach brakuje po kilkunastu nauczycieli. Odchodzą grupami.
Widzę to też w ruchu na naszej grupie „Nauczyciel zmienia zawód. Grupa wsparcia”. Dla mnie to nie jest zaskakujące. Momentem przełomowym był strajk w 2019 r. Nauczyciele nasłuchali się, że jeśli praca w szkole im się nie podoba, mogą iść np. do dyskontów. I zaczęli się rozglądać. A że są zachowawczy, potrzebowali czasu, żeby czegoś się douczyć, założyć firmy. Teraz więc łatwiej odchodzą.

Nie brak głosów, że odwrót ze szkół to wina właśnie założonej przez panią grupy.
Nie myślę o tym w kategoriach winy. Z pewnością wielu ludzi dzięki tej grupie zobaczyło siebie nawzajem. Piszą, że grupa ich zmotywowała do zmiany, potwierdziła, że mają rację, nie chcąc się na coś godzić. Ja tylko stworzyłam przestrzeń do takich rozmów.

Pani facebookowa grupa dodatkowo zachęca do porzucenia szkoły. Frustracja?
Najpierw, kilka lat wcześniej, założyłam grupę „Uwaga mobber, w szkole”, bo mobbing w oświacie to ogromny problem, na który zwróciłam uwagę, gdy dotknął moje dwie znajome.

Polityka 26.2022 (3369) z dnia 21.06.2022; Temat tygodnia; s. 15
Oryginalny tytuł tekstu: "Puste pokoje"
Reklama