Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Biją, czasem przepraszają

Znowu biją, czasem przeproszą. Dlaczego policjanci mogą czuć się bezkarni?

Demonstracja przeciwko brutalności policji. Wrocław, 4 września 2021 r. Demonstracja przeciwko brutalności policji. Wrocław, 4 września 2021 r. Krzysztof Zatycki / Forum
Na komisariacie pobity może zostać każdy. I uczciwy, i taki na bakier z prawem. Policjanci biją, bo wiedzą, że mogą. Prokuratura i sąd zwykle wierzą funkcjonariuszom, a nie tym, którzy ich oskarżają o przekroczenie uprawnień.
Władza zdaje się wymagać od policji zdecydowania. Ale tylko w obronie samej władzy.Max Skorwider Władza zdaje się wymagać od policji zdecydowania. Ale tylko w obronie samej władzy.

Według ostatniego raportu Komendy Głównej Policji spada liczba skarg na policjantów o nieludzkie lub poniżające traktowanie zatrzymanych. Jednocześnie media co jakiś czas opisują przypadki śmierci podczas policyjnych interwencji. Te najbardziej szokujące tylko z ostatniego roku i tylko z Dolnego Śląska to 25-latek z Ukrainy, 29-letni Łukasz z Wrocławia i Bartek z Lubina.

Ale są też „zwykłe” interwencje – kilka dni temu w Inowrocławiu zamaskowany policjant psiknął gazem w twarz kilku mężczyznom protestującym przeciwko wizycie w mieście Jarosława Kaczyńskiego. Minister Mariusz Kamiński skomentował to zdarzenie na Twitterze krótko: „Znieważenie policjanta jest przestępstwem. Nie może być zgody na atakowanie funkcjonariuszy służb mundurowych. Stanowcza reakcja policjanta w Inowrocławiu była uzasadniona i zrozumiała”.

Równie dużym echem odbiła się decyzja prokuratury – w styczniu 2022 r. umorzyła postępowanie wobec policjanta, który dwa lata wcześniej podczas protestów w Warszawie złamał 19-letniej dziewczynie rękę w trzech miejscach. Sąd uznał zatrzymanie aktywistki za „nielegalne, niezasadne i przeprowadzone w sposób nieprawidłowy”, ale prokuraturze wystarczyły wyjaśnienia funkcjonariusza, że dziewczyna się wyszarpywała i dlatego założył jej dźwignię barkowo-łokciową. Brak oznaczeń na mundurach, pałki teleskopowe, gaz to właściwie od kilku lat policyjny standard podczas protestów antyrządowych, ale też zatrzymań i interwencji domowych.

Władza zdaje się wymagać od policji zdecydowania. Ale tylko w obronie samej władzy. I odwdzięcza się policji jak może. W 2021 r. policyjne związki zawodowe wynegocjowały z ministerstwem podwyżki – od 1 stycznia 2022 r. 500 zł netto (677 zł brutto wraz z nagrodą roczną) dla każdego funkcjonariusza.

Polityka 28.2022 (3371) z dnia 05.07.2022; Społeczeństwo; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Biją, czasem przepraszają"
Reklama