Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Społeczeństwo

Biją, czasem przepraszają

Znowu biją, czasem przeproszą. Dlaczego policjanci mogą czuć się bezkarni?

Demonstracja przeciwko brutalności policji. Wrocław, 4 września 2021 r. Demonstracja przeciwko brutalności policji. Wrocław, 4 września 2021 r. Krzysztof Zatycki / Forum
Na komisariacie pobity może zostać każdy. I uczciwy, i taki na bakier z prawem. Policjanci biją, bo wiedzą, że mogą. Prokuratura i sąd zwykle wierzą funkcjonariuszom, a nie tym, którzy ich oskarżają o przekroczenie uprawnień.
Władza zdaje się wymagać od policji zdecydowania. Ale tylko w obronie samej władzy.Max Skorwider Władza zdaje się wymagać od policji zdecydowania. Ale tylko w obronie samej władzy.

Według ostatniego raportu Komendy Głównej Policji spada liczba skarg na policjantów o nieludzkie lub poniżające traktowanie zatrzymanych. Jednocześnie media co jakiś czas opisują przypadki śmierci podczas policyjnych interwencji. Te najbardziej szokujące tylko z ostatniego roku i tylko z Dolnego Śląska to 25-latek z Ukrainy, 29-letni Łukasz z Wrocławia i Bartek z Lubina.

Ale są też „zwykłe” interwencje – kilka dni temu w Inowrocławiu zamaskowany policjant psiknął gazem w twarz kilku mężczyznom protestującym przeciwko wizycie w mieście Jarosława Kaczyńskiego.

Polityka 28.2022 (3371) z dnia 05.07.2022; Społeczeństwo; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Biją, czasem przepraszają"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >