Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Sprawcy i oprawcy

Oprawcy zwierząt chodzą wolno. Kary są surowsze, ale nie zmieniło się nic

Nawet jeśli sprawa o krzywdzenie zwierząt trafi do sądu, kara nie jest pewna. Najczęstszą przyczyną braku kary dla oskarżonych o przestępstwa z ustawy o ochronie zwierząt jest warunkowe umorzenie postępowania karnego na okres próby. Nawet jeśli sprawa o krzywdzenie zwierząt trafi do sądu, kara nie jest pewna. Najczęstszą przyczyną braku kary dla oskarżonych o przestępstwa z ustawy o ochronie zwierząt jest warunkowe umorzenie postępowania karnego na okres próby. Katarzyna Mała / EAST NEWS
Większość sprawców przestępstw wobec zwierząt pozostaje bezkarna. Prawie 80 proc. z nich nawet nie musi iść do sądu.
Instytucjonalne ignorowanie znęcania się nad zwierzętami jest groźne. Badania potwierdzają, że okrucieństwo wobec zwierząt jest wskaźnikiem ryzyka przemocy wobec ludzi.Shutterstock Instytucjonalne ignorowanie znęcania się nad zwierzętami jest groźne. Badania potwierdzają, że okrucieństwo wobec zwierząt jest wskaźnikiem ryzyka przemocy wobec ludzi.

Po nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która cztery lata temu zaostrzyła kary za znęcanie się nad zwierzętami, Ministerstwo Sprawiedliwości zapewniało, że nastąpił 20-proc. wzrost liczby aktów oskarżenia wniesionych do sądów. Stowarzyszenia Ekostraż i Czarna Owca Pana Kota powiedziały: sprawdzam. I przeanalizowały niemal 10 tys. spraw ze 189 prokuratur rejonowych i 146 sądów tego samego szczebla (około połowy sądów w kraju). Była to powtórka monitoringu ścigania i karania sprawców przestępstw przeciwko zwierzętom, jaki te organizacje przeprowadziły w 2016 r.

Polityka 41.2022 (3384) z dnia 04.10.2022; Społeczeństwo; s. 35
Oryginalny tytuł tekstu: "Sprawcy i oprawcy"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?