Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Społeczeństwo

Hit ciągle hot

Hit ciągle hot. Jak wygląda w praktyce? Lekcje są jak manewry na polu minowym

Według ministra Czarnka wcześniej „celowo nie uczono na taką skalę historii, żeby można było manipulować młodzieżą” . Według ministra Czarnka wcześniej „celowo nie uczono na taką skalę historii, żeby można było manipulować młodzieżą” . Max Skorwider
Te lekcje są jak balet na polu minowym – mówią nauczyciele po dwóch miesiącach prowadzenia wymyślonego przez Przemysława Czarnka przedmiotu historia i teraźniejszość. A awantur i nerwów w rozdygotanych szkołach i tak nie udaje się uniknąć.
Część liceów i techników, które początkowo planowały korzystać z „Historii i teraźniejszości” prof. Roszkowskiego, z wyboru się wycofała.Maciek Jaźwiecki/Agencja Wyborcza.pl Część liceów i techników, które początkowo planowały korzystać z „Historii i teraźniejszości” prof. Roszkowskiego, z wyboru się wycofała.

Po pierwszych lekcjach hitu dr Arkadiusz Kierys, historyk z Torunia, uczący tego przedmiotu w najlepszych tamtejszych liceach, relacjonuje: – Od czego zacząłem? Od definicji patriotyzmu, nacjonalizmu, szowinizmu, ksenofobii i kosmopolityzmu. Podkreślałem, że nacjonalizm to egoizm narodowy, a szowinizm to bezkrytyczna miłość do własnego narodu; że kosmopolityzm nie wyklucza miłości do własnego kraju. Dodaje, że młodzież w tych szkołach jest kulturalna i potrafi wyrażać swoje poglądy.

Polityka 44.2022 (3387) z dnia 25.10.2022; Społeczeństwo; s. 31
Oryginalny tytuł tekstu: "Hit ciągle hot"
Reklama