Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Wyzwolone ze wstydu

Ginekolog jak spowiednik. Polki uwalniają się od wstydu, częściej szukają pikanterii

„Kiedyś to mężczyźni uchodzili za bardziej otwartych i zdeterminowanych do podboju nowych terytoriów. Teraz, mam wrażenie, wyobraźnia kobiet w niczym nie ustępuje męskiej”. „Kiedyś to mężczyźni uchodzili za bardziej otwartych i zdeterminowanych do podboju nowych terytoriów. Teraz, mam wrażenie, wyobraźnia kobiet w niczym nie ustępuje męskiej”. Gabriel Benois / Unsplash
Dr Tomasz Basta, ginekolog plastyk, o kobiecym poczuciu własnej wartości i o tym, komu szkodzi pruderia.
Dr Tomasz BastaForumGwiazd/Forum Dr Tomasz Basta

PAWEŁ WALEWSKI: – Czy pandemia zmieniła nasze podejście do własnego ciała?
TOMASZ BASTA: – Z punktu widzenia ginekologa tak. Obserwuję, że wiele kobiet pod wpływem niedawnego lockdownu zaczęło szukać w związkach – przy aprobacie mężczyzn – więcej pikanterii.

Wychodzenie z traumy odbywa się przez sypialnię?
No i poniekąd przez gabinety ginekologów, którzy dla pacjentek są jak spowiednicy. Nie wszystko, o czym mówią nam, swoim lekarzom od spraw intymnych, powiedzą w domu mężom i partnerom.

To może od pana teraz się tego dowiemy?
Kiedyś, gdy porównywano zachowania seksualne obu płci, to mężczyźni uchodzili za bardziej otwartych i zdeterminowanych do podboju nowych terytoriów. Teraz, mam wrażenie, wyobraźnia kobiet w niczym nie ustępuje męskiej.

A może podczas lockdownu pary miały więcej czasu na czytanie erotycznych bestsellerów, książek Blanki Lipińskiej, oglądanie netflixowych szlagierów jak „365 dni” czy nawet pornografii – i stąd te zmiany?
Dwa lata pod jarzmem koronawirusa uzmysłowiły wielu osobom, jak nie doceniały osobistej wolności przed pandemią. Do tego szczerze przyznają się pacjentki. Teraz chcą nadrobić zaległości, często nawet łapczywie. Ale to nic nowego, bo gdy w 1919 r. kończyła się pandemia grypy, Magnus Hirschfeld też wyczuł odpowiedni moment, by założyć w Berlinie Instytut Seksuologiczny, który był pierwszą placówką naukową zajmującą się badaniem ludzkiej seksualności.

Niedawny sondaż POLITYKI (nr 34) na temat seksualnych przekonań Polaków ujawnił, jak liberalni potrafią być w akceptacji rozmaitych zachowań.

Polityka 45.2022 (3388) z dnia 31.10.2022; Społeczeństwo; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyzwolone ze wstydu"

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama