Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Używka narodowa

Przynależysz, więc jesteś. 10 powodów, dla których „nasz naród jest lepszy niż inne”

Powiada się, że nacjonalizm jest dumą z cudzych zasług i nienawiścią do ludzi, których się nigdy nie spotkało. Powiada się, że nacjonalizm jest dumą z cudzych zasług i nienawiścią do ludzi, których się nigdy nie spotkało. Attila Husejnow / Polityka
Dlaczego tak wielu z nas uważa, że nasz naród jest lepszy od innych? Że ma wyjątkową historyczną misję i wartość? Że trzeba przywrócić mu wielkość? Skąd się bierze podatność na nacjonalizm, który jak narkotyk uzależnia umysł i emocje?
Nacjonalizm zwalnia z obowiązku wątpienia, rozstrzygania, rewidowania przekonań: świat ma swój odwieczny porządek i wara każdemu, kto chce ten ład naruszyć.Marta Frej Nacjonalizm zwalnia z obowiązku wątpienia, rozstrzygania, rewidowania przekonań: świat ma swój odwieczny porządek i wara każdemu, kto chce ten ład naruszyć.

Świat przeżywa przerażenie nacjonalizmem rosyjskim. Ale właściwie wszędzie na świecie nacjonalizm dziarsko powraca na salony polityczne, żeni się z populizmem, kreuje wodzów, którzy „na powrót chcą czynić swoje narody wielkimi”. Putin, Trump, Orbán, Kaczyński, Le Pen, Meloni, Netanjahu, Bolsonaro, Xi, Erdoğan. Te nazwiska budzą skrajnie przeciwne reakcje emocjonalne. Niepokój, strach, nienawiść lub nadzieję, uwielbienie, cześć. Ci polityczni liderzy nie mają zwykle zwolenników, lecz wyznawców. Wściekle lojalnych, betonowo odpornych na krytykę, ogarniętych świętym ogniem.

Nacjonalizm. Ideologia, zespół poglądów i postaw, globalny projekt polityczny (świeżej daty, bo ledwie XIX-wieczny), zakładający, że tylko państwa narodowe zapewnią ludzkości rozwój i dobrobyt.

Polityka 46.2022 (3389) z dnia 08.11.2022; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Używka narodowa"
Reklama