Społeczeństwo

Czego dusza zapragnie

Powiaty dają rabaty. Jak państwo finansuje Kościół przez furtki w przepisach

Za majątek wart 68,8 mln zł Kościoły, związki wyznaniowe i powiązane z nimi organizacje zapłaciły 7,3 mln zł. Za majątek wart 68,8 mln zł Kościoły, związki wyznaniowe i powiązane z nimi organizacje zapłaciły 7,3 mln zł. Obywatel Janek
W teorii państwo nie finansuje działalności o charakterze religijnym. W praktyce odbywa się to poprzez rozmaite furtki w przepisach. Kolejne z nich właśnie wychodzą na jaw.
Oficjalnie nasze państwo nie finansuje, a w każdym razie nie powinno finansować działalności o charakterze religijnym.Daniel Dmitriew/Forum Oficjalnie nasze państwo nie finansuje, a w każdym razie nie powinno finansować działalności o charakterze religijnym.

Nieruchomości warte niemal 69 mln zł organa władzy publicznej przekazały Kościołom i ich organizacjom za jedną dziesiątą ceny. Najwięcej skorzystał Kościół katolicki, część nieruchomości została darowana, inne sprzedane z obniżką sięgającą 99,9 proc. wartości – wynika z najnowszego raportu SOISH, apolitycznego i neutralnego światopoglądowo stowarzyszenia badającego relacje państwa i Kościołów. Sprawdziło działanie jednej ustawy (której nazwa nie kojarzy się nawet z religią), w ciągu zaledwie sześciu lat (2015–21), uwzględniając tylko powiaty (choć gmin jest sześć razy więcej, a województwa mają więcej nieruchomości). Opisało więc tylko wycinek rzeczywistości.

– Całkowita skala zjawiska może sięgać setek milionów złotych – mówi Agnieszka Filak, prawniczka ze stowarzyszenia. Kompleksowo nie kontroluje tego żadna instytucja państwowa czy kościelna, ale raport doskonale obrazuje mechanizmy przepływu majątku państwa do Kościołów, zwłaszcza dominującego. – W kuluarach słychać głosy oburzenia wobec takich „prezentów dla Kościoła”, ale gdy przychodzi do głosowania, niemal wszyscy są za – opowiada radny z Olsztyna Mirosław Arczak, który protestował przeciwko sprzedaży z 99-proc. bonifikatą trzech działek koło jednej świątyni wartych odpowiednio 860 tys., 150 tys. i 194 tys. zł.

Powiatowe prezenty

Dzięki grantowi Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska i Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca SOISH zebrało informacje o sprzedaży nieruchomości z bonifikatą przez 380 powiatów i miast na prawach powiatu (takich jak Olsztyn) osobom prawnym Kościołów i innych związków wyznaniowych. To możliwe dzięki ustawie o gospodarce nieruchomościami. Art. 68 ust. 1 pkt 2 pozwala na przyznanie obniżki wszelkim (nie tylko wyznaniowym) osobom i organizacjom, które prowadzą niezarobkową działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, oświatową, sportową, turystyczną itp.

Polityka 22.2023 (3415) z dnia 23.05.2023; Społeczeństwo; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Czego dusza zapragnie"
Reklama