Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Fundacja Otwarty Dialog wygrała proces z TVP

Wiadomości TVP Wiadomości TVP Wiadomości TVP / •
TVP ma przeprosić Fundację Otwarty Dialog na początku „Wiadomości” za krzywdzące i nieprawdziwe informacje na jej temat – orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Fundacja Otwarty Dialog zajmuje się obroną praw człowieka, demokracji i praworządności w Polsce i krajach Europy Wschodniej. Kierujące nią małżeństwo – Ludmiła Kozłowska i Bartosz Kramek – wygrali z TVP proces o naruszenie dóbr osobistych, w szczególności prawa do dobrego imienia. Sprawa dotyczyła blisko 40 materiałów wyemitowanych przez publicznego nadawcę, w których oskarżano fundację i jej założycieli m.in. o szpiegostwo, działalność terrorystyczną, organizowanie zamachu stanu, nielegalne finansowanie i skandale obyczajowe.

Czytaj też: Spowiedź „puczysty”. Jak dobra zmiana walczy z aktywistą

„Propaganda i hejt nie mogą zostać bezkarne”

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał informacje publikowane w wielu z nich za krzywdzące i nieprawdziwe. Nakazał TVP opublikowanie przeprosin w jej serwisach internetowych (Wiadomosci.tvp.pl, Tvp.info, Vod.tvp.pl i w wersji anglojęzycznej na Polandin.com). Przez 60 dni w górnej części wskazanych stron ma widnieć następująca treść: „Telewizja Polska S.A. niniejszym przeprasza Panią Lyudmylę Kozlovską, Pana Bartosza Kramka oraz Fundację Otwarty Dialog z siedzibą w Warszawie za naruszenie Ich dóbr osobistych, w szczególności prawa do dobrego imienia, w tym reputacji i dobrej sławy, a także prawa do ochrony wizerunku w postaci znaku symbolizującego Fundację, poprzez rozpowszechnianie krzywdzących i nieprawdziwych informacji w licznych publikacjach i materiałach filmowych...”.

Przeprosiny mają też zostać przedstawione na początku „Wiadomości” o godz. 19:30. Poza tym TVP ma zapłacić wygranej stronie w sumie ponad 260 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest nieprawomocny.

„Propaganda i hejt TVP nie mogą pozostać bezkarne. Bez tej trucizny PiS nie utrzymałby się przy władzy. Chciałabym, żeby nasz przykład zainspirował innych do walki o swoje prawa. Nie wolno odpuszczać” – skomentowała wygraną Ludmiła Kozłowska.

Czytaj też: Czym rządowi PiS naraziła się fundacja Otwarty Dialog?

Kolejna wygrana Fundacji Otwarty Dialog

To piąta wygrana aktywistów z Fundacji Otwarty Dialog w serii procesów o naruszenie dóbr osobistych. Wcześniejsze dotyczyły m.in. wypowiedzi polityków PiS Dominika Tarczyńskiego i Macieja Wąsika, którzy zarzucali fundacji powiązania z Rosją, udział w praniu pieniędzy z tego kraju, działania hybrydowe oraz nawoływanie do rozlewu krwi. Partia rządząca czerpała inspirację z raportu „Działania i powiązania Fundacji Otwarty Dialog” Marcina Reya, dziennikarza tropiącego związki z Kremlem, który na mocy ugody musiał przeprosić fundację. Jej prezes Bartosz Kramek wygrał też z „Gazetą Polską” i jej redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem, który zamieścił na okładce tygodnika zdjęcie Kramka jako żołnierza Wehrmachtu.

Czytaj też: Dopaść Kramka. Areszt kaucyjny dla aktywisty

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Duda nie wypełnia obowiązku. Ktoś się łudził?

PiS i Andrzej Duda dostarczyli przekonującego dowodu, że powoływani przez nich ambasadorowie byli, ogólnie rzecz biorąc, marnej jakości. Konflikt prezydenta z rządem Tuska na tym tle właśnie się pogłębił.

Marek Ostrowski
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną