Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Fundator z tektury

Fundator z tektury, czyli jak Czarnecki młodzież oszukał. Czekają już trzy lata

Nagrodą główną  w IV edycji konkursu była wycieczka do Brukseli na zaproszenie europosła Czarneckiego. Nagrodą główną w IV edycji konkursu była wycieczka do Brukseli na zaproszenie europosła Czarneckiego. FB
Ryszard Czarnecki w trakcie kampanii do PE rozdał uczniom, laureatom konkursu o historii Polski, tekturki z tekstem: „Bilet do Brukseli”. Wyjazd miał być główną nagrodą. Przez trzy lata nie zrealizował zaproszenia.
Prezydium Parlamentu Europejskiego zawiesiło wizyty grup sponsorowanych przez posłów w marcu 2020 r., a więc rok po wręczeniu przez Ryszarda Czarneckiego nagrody. I ta przerwa trwała do marca 2022 r.Aleksiej Witwicki/Forum Prezydium Parlamentu Europejskiego zawiesiło wizyty grup sponsorowanych przez posłów w marcu 2020 r., a więc rok po wręczeniu przez Ryszarda Czarneckiego nagrody. I ta przerwa trwała do marca 2022 r.

Tomasz Brzeziński z Legionowa, ojciec i ojczym szóstki dzieci, przedsiębiorca i działacz społeczny, jeszcze dziś nie może o tym opowiadać spokojnie. Od 2019 r. bezskutecznie próbował skontaktować się z europosłem Czarneckim, by ten zrealizował wyjazd do Brukseli, jaki obiecał trójce zwycięzców konkursu, w tym jego córce. – Nie chodzi mi już o wycieczkę, ale jeżeli polityk polski wręcza nagrodę w konkursie patriotycznym, gdzie ciągle się mówi „Polska”, „Polska jest nasza”, to jak można potem zrobić dzieci w trąbę? – denerwuje się.

Tym bardziej że na początku był entuzjazm. – Córka przyszła do domu i mówi: „tato, w moim liceum jest konkurs na film patriotyczny, nagrodą jest wycieczka do Brukseli, pomożesz?”. Super, pewnie – opowiada. Organizatorem jest Fundacja Konkursu Historycznego Patria Nostra utworzona w 2017 r., a jej fundatorem jest Mirosław Gryko z Zielonki koło Wołomina. To właściciel firmy marketingowej współpracującej z Fundacją, której prezesem jest Nataliya Volynets. Według akt rejestrowych głównym celem fundacji jest właśnie organizacja konkursu Patria Nostra, którego „celem jest propagowanie historii Polski, krzewienie patriotyzmu, etyki chrześcijańskiej”. I jak podaje na swojej stronie Fundacja: „Konkurs Patria Nostra uzyskał patronaty i wsparcie wielu szanowanych osób i instytucji, wśród których można wymienić: MEN, MON, IPN, Marszałka Sejmu RP, Arcybiskupów, Wojewodów, Senatorów RP, Posłów do Parlamentu Europejskiego, a także wielu firm komercyjnych i Spółek Skarbu Państwa”.

Konkursy fundacji Patria Nostra reklamują na swoich stronach kuratoria i szkoły. Adresowany jest do młodzieży klas VII i VIII oraz szkół ponadpodstawowych. Praca konkursowa to krótki film, trwający mniej niż minutę, o ważnym wydarzeniu z historii – wykonany przez 3-osobowy zespół uczniów pod opieką nauczyciela.

Polityka 38.2023 (3431) z dnia 12.09.2023; Społeczeństwo; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Fundator z tektury"
Reklama