Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Dziedzictwo dziewictwa

Dziewictwo? Mamy przewrót. Młodzi bez wstydu mówią, że czekają, bo tego „nie czują”

„Utrata niewinności”, Paul Gauguin „Utrata niewinności”, Paul Gauguin Alamy / BEW
Dziewictwo, zagadkowa właściwość Maryi, matki Jezusa, atrybut, którym mierzono wartość setek pokoleń kobiet – a to jako nie dość, a to nadmiernie cnotliwych – właśnie po raz kolejny zmienia znaczenie. A właściwie je traci.
„Alegoria czystości”, Hans MemlingHeritage Images/Getty Images „Alegoria czystości”, Hans Memling

Natalia ma 23 lata i jeszcze nie debiutowała. Tak się teraz mówi na pierwszy seks. – Miałam różne zauroczenia, byłam w trzech związkach z chłopakami, ale wszystkie trwały krótko: kilka tygodni, dwa miesiące. Nie złożyło się, żeby pójść na całość. Raz było tuż-tuż, z kolegą, po firmowym Christmas Party. Okazało się, że nie wziął prezerwatyw. Natalia od razu powiedziała „stop”. Nie czuje się opóźniona ani gorsza czy lepsza od koleżanek, które uprawiają seks. Może czasem skrępowana – na imprezach, kiedy zaczynają się „te” tematy, a ona nie ma nic do powiedzenia. Tylko że to nie zdarza się często. Na co dzień Natalia ma czym żyć: kończy studia na lingwistyce, pracuje jako lektorka francuskiego, chce zrobić uprawnienia tłumacza przysięgłego. Zakłada, że w końcu z kimś się prześpi. Nie wyklucza, że poszuka partnera na Tinderze. Ale aktualnie, jak mówi, sprawy nie ma na liście priorytetów.

Natalia śmieje się, gdy ją spytać, czy myśli o sobie jako o dziewicy. – W takim sensie jak Maryja Dziewica? Nie. Nie jestem wierząca i w ogóle raczej nie patrzę na siebie poprzez ten temat. Ale wiem, że on kiedyś budził więcej uwagi i nerwów – zauważa. Dodaje, że kiedy ogląda filmy o związkach młodych ludzi, zwłaszcza te z końcówki XX w., zazwyczaj nie potrafi przewidzieć, czy bohaterka będzie się troszczyć o „to całe swoje dziewictwo”, żeby nie wyjść na „łatwą”, czy przeciwnie, będzie bardzo otwarta. Zdaniem Natalii ludzie potwornie sobie to komplikowali.

Maryja jak Atena?

Choć wielowiekowe przejęcie tematem dziewictwa w europejskich kulturach zwykło się wiązać z katolicką opowieścią o Maryi – „niepokalanej” matce Jezusa, korzenie tego pojęcia są znacznie dłuższe.

Polityka 52.2023 (3445) z dnia 19.12.2023; Społeczeństwo; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Dziedzictwo dziewictwa"
Reklama