Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Śmierć w cudownej kamizelce

Dzieci umierają pod opieką uzdrowicieli. Bo rodzic woli wahadełka i witaminę D niż lekarza

Spirytualizm, ziołolecznictwo, bioenergoterapia – to najpopularniejsze metody, którymi „leczono” dzieci z chorobami onkologicznymi. Spirytualizm, ziołolecznictwo, bioenergoterapia – to najpopularniejsze metody, którymi „leczono” dzieci z chorobami onkologicznymi. Adela Podgórska
Ile dzieci umiera wskutek leczenia metodami niekonwencjonalnymi? O wielu sytuacjach nie wiemy, bo ani rodzicom, ani uzdrowicielom nie zależy na ujawnieniu prawdy.
Przybywa osób odmawiających szczepień. Dzisiaj antyszczepionkowcy i zwolennicy medycyny alternatywnej rosną w siłę, organizują się w zamkniętych grupach na portalach społecznościowych, tworzą własny świat.Robert Gutowski/Forum Przybywa osób odmawiających szczepień. Dzisiaj antyszczepionkowcy i zwolennicy medycyny alternatywnej rosną w siłę, organizują się w zamkniętych grupach na portalach społecznościowych, tworzą własny świat.

Ból głowy, białkomocz, powiększenie węzłów chłonnych. Często nie wiadomo, czy na przykład ból głowy nie jest związany z tętniakiem. Ale zamiast na pogłębioną diagnostykę rodzic decyduje się na inne metody: nacieranie sadłem borsuka, ruchy wahadełkiem itp. – Bezcenny czas mija i dochodzi do dramatu. Bywa też, że choroba była w stanie remisji, a metoda niekonwencjonalna ją pobudza i kończy się śmiercią. Jednak nikt tych faktów nie łączy – mówi dr hab. med. Witold Kołłątaj z Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej USD w Lublinie.

– W miejsce szczepień, a także antybiotyków rodzice stosują coś ich zdaniem bardziej skutecznego i zdrowszego – komentuje dr hab. med. Ewelina Gowin z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Szpitala św. Józefa w Poznaniu. – Z moich doświadczeń wynika, że najczęściej są to olbrzymie, nawet stukrotnie wyższe od zalecanych, dawki witaminy D (zamiast szczepień) i witaminy C (zamiast antybiotyków w leczeniu poważnych infekcji bakteryjnych). W skrajnych przypadkach dzieci trafiają do szpitala z objawami zatrucia. Inne powody hospitalizacji to uszkodzenia wątroby związane ze stosowaniem różnych preparatów ziołowych, olejków z oregano, czarnuszki, preparatów z pestek grejpfruta (zawsze zamiast leku).

Przybywa osób odmawiających szczepień. W 2014 r. lubelski sanepid zanotował 717 takich rodziców, rok później szczepień odmówiło 1083 osób, w 2019 r. – 3869, a w 2021 r. – 4800. Dzisiaj antyszczepionkowcy i zwolennicy medycyny alternatywnej rosną w siłę, organizują się w zamkniętych grupach na portalach społecznościowych, tworzą własny świat, mają wsparcie i poczucie wspólnoty. Każdy, kto wątpi w ich teorie, jest natychmiast usuwany z forum.

Wlewki witaminy

Wątpiących w medycynę statystyka wychwyci czasami przy innych medycznych akcjach.

Polityka 9.2024 (3453) z dnia 20.02.2024; Społeczeństwo; s. 35
Oryginalny tytuł tekstu: "Śmierć w cudownej kamizelce"
Reklama