Co człowiek wie o człowieku
Psychologowie są dziś wszędzie i zajmują się wszystkim. Czy słusznie? I kto się zajmie nimi?
Dziś Franek nie żeni się z Zosią, lecz oboje wchodzą w relację, którą często wkrótce muszą przepracować. Jeśli dziecko jest niesforne, niechybnie wymaga integracji sensorycznej. Transport wspomaga się psychologią transportu, turystyka – psychologią turystyki, biznes psychologią biznesu, a biznesmen z prawdziwego zdarzenia powinien się poddać opiece coacha. Coraz więcej spośród z nas, łapiąc deprechę lub schizę, rozpytuje znajomych o terapeutę z referencjami.
Bez mała 150 lat po akademickiej inicjacji psychologia wykładana jest na niezliczonej liczbie uczelni (w Polsce w co najmniej 108 szkołach wyższych i tzw. wyższych). Zeszła pod strzechy, przeniknęła języki świata, w tym potoczną polszczyznę, a jednym z priorytetowych zobowiązań nowych władz edukacyjnych jest psycholog w każdej szkole!
Interesujące, czy dusza prof. Wilhelma Wundta, niemieckiego filozofa, pęcznieje dziś z dumy, obserwując, jaką karierę zrobiła dyscyplina, za której ojca uchodzi. 21 lutego 1879 r. na uniwersytecie w Lipsku założył on pierwsze w świecie laboratorium psychologiczne, by doświadczalnie badać właśnie ludzką duszę (psyche), a zwłaszcza jej metafizyczne potrzeby, bo uważał je za człowiekowi przyrodzone. Ku czci tej skromnej inauguracji obchodzony jest doroczny Światowy Dzień Psychologa.
Czym jest psychologia
W nawale literatury psychologicznej, a zwłaszcza pop-psychologicznej, wyróżnia się wydany z końcem 2023 r. najświeższy polski akademicki podręcznik tej dyscypliny, a jednocześnie przystępna, wartko napisana lektura dla każdego, komu przychodzi na myśl pytanie: co naprawdę i na pewno owa Wielka Psychologia wie o człowieku? O naszych pokrętnych osobowościach i nieracjonalnych zachowaniach, o błyskotliwej inteligencji i bezdennej głupocie.