Szwajcarski kryzys

Skruszona reduta
Szwajcaria ma kłopoty. Niemiecki minister finansów porównuje ją do paskarza, a Libijczycy proponują rozbiór ziemi Helwetów między Niemcy, Francję i Włochy. Jakby tego było mało, Szwajcarów ostro podzieliła sprawa Polańskiego.
Alpejska reduta
thisisbossi/Flickr CC by SA

Alpejska reduta

Śmiertelną ofiarą sporu o Polańskiego padł szwajcarski pisarz, laureat Nagrody Goncourtów, Jacques Chessex. Podczas spotkania autorskiego jeden z czytelników – przedstawił się jako lekarz i ojciec dwóch córek – zarzucił 75-letniemu pisarzowi, że ma zbyt liberalne stanowisko w sprawie reżysera. Chessex podszedł do mężczyzny i zaczął spokojnie replikować, że potępia pedofilię, ale w przypadku Polańskiego trzeba rozróżniać między czynem a rozpętaną wokół tego aferą. Mężczyzna jednak nie słuchał. Odwrócił się i wyszedł z sali. Dziś twierdzi, że nie zauważył, jak Chessex złapał się za serce i osunął na podłogę.

Szwajcaria pogrążyła się w żałobie większej niż po śmierci Dürrenmatta. Gazety przypominają śmierć Moliera na scenie oraz tajemniczego gościa, który zamówił u Mozarta zagadkowe „Requiem”. Bulwarówki obwiniają za śmierć pisarza mężczyznę, który zadał pytanie. A Izba Lekarska chce nawet ukarać go za złamanie przysięgi Hipokratesa, ponieważ jako lekarz powinien udzielić pisarzowi pomocy. Czy Chessex żyłby jeszcze, gdyby Szwajcaria nie zatrzymała Polańskiego? – zastanawiają się komentatorzy. Skąd akcja na lotnisku w Zurychu? Czy Szwajcarzy poświęcili Polańskiego dla poprawy swoich notowań w Ameryce?

Takie jest wrażenie. Szwajcaria jest znana na świecie nie tylko dzięki swym zegarkom, scyzorykom, czekoladzie czy działkom Oerlikona, ale od ponad 250 lat przede wszystkim jako jeden z najbezpieczniejszych sejfów na kuli ziemskiej.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną