Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Najważniejsi muzułmanie świata

Król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdul Aziz Al Saud Król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdul Aziz Al Saud BEW
Profesorowie John Esposito i Ibrahim Kalin z Georgetown University w Waszyngtonie zestawili i opublikowali w formie książki listę 500 najbardziej wpływowych muzułmanów 2009 r.

Islamska pięćsetka obejmuje mężczyzn i kobiety ze świata polityki, mediów, religii. Lista ma się ukazywać corocznie. Czytelnikowi zachodniemu, który na co dzień światem islamu się nie interesuje, prawie żadne nazwisko nic nie mówi. Być może podobnie jest z przeciętnym zjadaczem kebabu w odniesieniu do Zachodu. Oto pierwsza piątka najpotężniejszych graczy sceny muzułmańskiej: 1. król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdul Aziz Al Saud, 2. wielki ajatollah Ali Chamenei, najwyższy przywódca Iranu, 3. król Maroka Mohammed VI, 4. król Jordanii Abdullah II, 5. Recep Tayyip Erdogan, premier Turcji.

W drugiej piątce mamy sułtana Omanu; kolejnego ajatollaha, ale z Iraku, Sistaniego i trzech Egipcjan: wielkiego imama słynnego uniwersytetu Al Azhar, szejka Tantawi; szefa międzynarodowej Unii Uczonych Muzułmańskich, szejka Qaradawi, wyrocznię dla milionów wyznawców islamu oraz szejka Goma, wielkiego muftiego Egiptu. W pierwszej piątce jest tylko jeden polityk z demokratycznym mandatem wyborczym – Erdogan. Pierwszy muzułmanin z Europy pojawia się na pozycji 34 – wielki mufti Bośni i Hercegowiny. A kogo na topie nie ma? Akurat tych nazwisk, które przebiły się do obiegu na Zachodzie: noblistów – Iranki Shirin Ebadi od praw człowieka, pisarza Orhana Pamuka z Turcji oraz lidera religijnego Fethullaha Gullena, też Turka. Ten ostatni wygrał rok temu internetowy plebiscyt na największych intelektualistów świata. No to kto ma rząd dusz muzułmanów?

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną