Rok Obamy
Kiedy rok temu Barack Obama obejmował swój urząd towarzyszyły temu ogromne nadzieje. Po roku podsumowujemy politykę amerykańskiego przywódcy, przypominamy ludzi z jego zaplecza i drogę do Białego Domu.
BEW

OCENY DLA OBAMY

Barack Obama wciąż ma szansę i na drugą kadencję, i na wybitne miejsce w historii - pisze na blogu Adam Szostkiewicz.

Rok po objęciu urzędu prezydenta - podsumowanie Marka Ostrowskiego.

Rok po wyborach prezydenckich w USA
- podsumowanie Wawrzyńca Smoczyńskiego.

 

BARACK OBAMA I JEGO RODZINA

Korzenie Baracka Obamy

Obama to prawdziwy obywatel globalnej wioski, jego najbliższa rodzina zamieszkuje na czterech kontynentach. Matka była wyzwoloną Amerykanką, która kochała egzotyczny świat.

Michelle Obama

Kim jest kobieta, która stworzyła nowego prezydenta USA?

Pokojowy Nobel dla Obamy - za co?

Na ile komitet noblowski chciał docenić osiągnięcia Obamy, a na ile chodziło mu o to, by wesprzeć jego starania, czyli wpłynąć na politykę światową - komentarz Wawrzyńca Smoczyńskiego.

Obama zdobędzie Księżyc?

Recenzja książki: Christoph von Marschall, "Barack Obama, czarnoskóry Kennedy"

 

EKIPA OBAMY

Orkiestra Obamy

Gabinet pierwszego czarnoskórego prezydenta, podobnie jak poprzedniego demokratycznego prezydenta Billa Clintona, wygląda jak Ameryka – nowa Ameryka – i jest jeszcze bardziej od tamtego różnorodny.

Wszyscy ludzie Obamy

Młodość, charyzma i aura nowości to nie jedyne, co łączy Baracka Obamę z Johnem F. Kennedym. Tak jak JFK, Obama może sprowadzić do Białego Domu najwybitniejszych przedstawicieli liberalnych elit intelektualnych swojej epoki.

Joe Biden - wiceprezydent

Barack Obama ceni swojego zastępcę za szczerość i znajomość polityki światowej. Amerykańscy satyrycy za talent do gaf.

Rahm Emanuel, David Axelrod

W Białym Domu tylko dwóch ludzi ma tak nieograniczony dostęp do prezydenta i takie wpływy.

Jon Favreau

Mieliście państwo wrażenie, że z przemówień Baracka Obamy bije młodzieńcza energia? Słusznie. W 2010 r. ich autor skończy 29 lat.

Sylwetka Hillary Clinton

Być może w osiem lat po odejściu Billa z Białego Domu państwo Clinton będą mogli tam powrócić, tym razem dzięki niej.

 

POLITYKA ZAGRANICZNA OBAMY

Wizyta wiceprezydenta USA w Polsce

Jeśli przywiózł ofertę uczestnictwa Polski w obamowskim systemie obronnym na bazie rakiet SM-3, to jej konkrety musiały paść za zamkniętymi drzwiami.

USA-Rosja: "reset"

Tak to już na świecie jest, że uwagę przyciąga nie narada ministerialna NATO dla ustalenia dalszej polityki (26 ministrów spraw zagranicznych), m.in. odwieszenia Rady NATO - Rosja, ale pierwsze spotkanie sekretarz stanu USA z Siergiejem Ławrowem (2 ministrów) - komentarz Marka Ostrowskiego.

Afganistan: Wietnam Obamy

Czy najpotężniejsza w dziejach wojskowa koalicja poniesie klęskę w Afganistanie? Jej przywódca, prezydent USA, właściwie już to przyznał.

Pokój w Baracku

Swoje sześciodniowe tournee Barack Obama rozpoczął od Afganistanu i Iraku, dwóch najważniejszych frontów Ameryki. Rozmawiał z generałami, odwiedził bazy wojskowe, zjadł zupę z żołnierzami.

Strategia Obamy

Barack Obama ogłasza strategię afgańską. Liczył na wsparcie NATO, uzyska połowę tego, czego się spodziewał - komentarz Krzysztofa Mroziewicza.

Obama w Izraelu

Prasa bliskowschodnia o Baracku Obamie - chłodno i cynicznie

Wykład Obamy w Kairze

Obama mówi: Ameryka nie rości sobie prawa do pouczania innych, jaką formę sprawowania władzy powinni wybierać, pod warunkiem, że uszanowane zostaną prawa człowieka - komentarz Romana Fristera.

Rozmowa z politologiem Josephem Nye'em o roli USA w świecie

Ameryka może znów stać się państwem, z którego promieniuje nadzieja, a nie takim, które eksportuje strach – mówi Joseph Nye.

Afryka oczarowana Obamą

Według wyliczeń Google, na 10 krajów, których mieszkańcy najczęściej wyszukiwali ostatnio w Internecie hasło 'Barack Obama', aż dziewięć leży w Afryce.

 

POLITYKA WEWNĘTRZNA OBAMY I BEZPIECZEŃSTWO

Czego Obama nie wiedział o Ameryce?

Rok temu Ameryce narodził się zbawiciel. Dziś kult Baracka Obamy osłabł, a rodacy coraz częściej widzą w nim przybysza z innej planety. Pozbawionego emocji mózgowca.

Obamy kłopot z mediami
Rok po wyborze Barack Obama zmaga się ze spadkiem popularności. Ale mimo wrogości Fox News, Biały Dom umiejętnie rozgrywa media na swoją korzyść.

Reforma zdrowotna w USA - Ameryka protestuje

Bitwa Baracka Obamy o reformę ochrony zdrowia przebiega równie niepomyślnie jak wojna w Afganistanie.

100 dni prezydentury: Waszyngton wciąż zachwycony

Kraj podnosi się z kolan, kryzys gospodarczy traci na sile, a nowy prezydent pokazuje Amerykanom, że można inaczej.

USA łagodnieje wobec terroryzmu?

W ciągu roku zamykamy Guantanamo – zarządził w styczniu 2009 r. prezydent Barack Obama. Przełom? Raczej kosmetyka.

 

ZADANIA DLA OBAMY

Co Obama da Ameryce?

Ameryka najwyżej raz na pokolenie przeżywa taki moment. Nowa prezydentura Baracka Obamy daje szansę na odnowę narodowego ducha. I choć to niby tylko emocje – to mogą one zmienić Amerykę i jej stosunki ze światem - pisał w komentarzu po wyborach Marek Ostrowski.

Obama, czyli zmiana

Prezydent elekt Barack Obama wygrał miażdżąco pod hasłem zmiany. Co i jak ma zmieniać, by nie zmarnował ogromnego kapitału nadziei i zaufania, jaki zdołał obudzić, mimo frontalnych ataków prawicy? - komentarz Adama Szostkiewicza.

Długi miodowy miesiąc
Czar Baracka Obamy nie mija. I to wbrew kryzysowi gospodarczemu, dołującej giełdzie, wojnom w Iraku i Afganistanie oraz całej serii chybionych nominacji.

Europejskie reakcje na wybór Obamy

Zarówno politycy, jak i mieszkańcy Europy mają wielkie nadzieje związane z Obamą. Tak wielkie, że z pewnością się rozczarują, uważają sceptycy.

 

DROGA OBAMY DO BIAŁEGO DOMU

Ameryka cieszy się ze zwycięstwa Obamy

Zakończyła się amerykańska Wojna Domowa - napisał w 'New York Timesie' Tom Friedman o zwycięstwie Baracka Obamy. Nastrój w Chicago, kiedy ogłoszono wyniki wyborów, przypominał karnawał polskiej Solidarności z 1980 r.- tłumy przenikało to samo poczucie spełnionego cudu, podobna radość i entuzjazm.

Kiedyś segregacja rasowa, dziś ciemnoskóry prezydent

Barack Obama nie jest typowym Afroamerykaninem. Ale z dozą patosu można powiedzieć, że słynne słowa Tomasza Jeffersona z 1776 r. o równości wszystkich ludzi, równym ich prawie do wolności i szczęścia, nabrały właśnie w Ameryce pełnego wymiaru.

Co się stało w Ameryce?

Jak Ameryka zmieniła się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat i co dla niej oznacza wybór Baracka Obamy na prezydenta? - rozmowa z socjologiem i politologiem Radosławem Markowskim.

Dlaczego Obama musi wygrać?

Suspens w najciekawszych od półwiecza wyborach w USA już wkrótce się skończy. Mimo sondażowej przewagi senatora Obamy – wynik, jak w meczu piłkarskim, poznamy dopiero z ostatnim gwizdkiem. Leksykon Marka Ostrowskiego wyjaśnia dlaczego.

Demokrata Obambi
Jako kandydat na prezydenta USA dla Amerykanów byłby nadzieją na ostateczne pojednanie rasowe.

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną