Świat

Kaznodzieja terrorystów

Al-Awlaki Anwar

Forum
Anwar al-Awlaki, jeden z przywódców Al-Kaidy w Jemenie, urodził się w USA, tam się wykształcił, a potem jako imam głosił kazania w meczetach i prowadził wykłady dla studentów.

Jego owieczkami byli m.in. dwaj muzułmanie z późniejszego samobójczego komanda, które dokonało ataków 11 września 2001 r. w Nowym Jorku i Waszyngtonie. Inspirację z nauk Anwara czerpał także jeden z młodych brytyjskich muzułmanów, którzy podłożyli bomby w londyńskim metrze w 2005 r. Internetowy portal Awlakiego jest na Wyspach bardzo popularny. Tamtejsza radykalna muzułmańska młodzież rzadko mówi biegle po arabsku, a Awlaki jest dwujęzyczny, dzięki czemu pierze mózgi też po angielsku.

Awlaki zwrócił uwagę amerykańskich służb specjalnych jeszcze przed zamachami 11 września, ale udało mu się opuścić Stany w 2002 r. Dotarł do Jemenu. Stamtąd wymieniał e-maile z Nidalem Hasanem, zabójcą 13 osób w bazie armii amerykańskiej Fort Hood. Hasan chciał się upewnić, czy zastrzelenie towarzyszy broni nie będzie sprzeczne z etyką islamu. Imam Awlaki uznał, że wprost przeciwnie: zabicie wroga będzie aktem bohaterstwa. I po raz drugi amerykańskie specsłużby sprawę przeoczyły: nie wychwyciły tej wymiany e-maili. Już w Jemenie kontaktował się z Awlakim niedoszły podpalacz samolotu lecącego w ostatnie Boże Narodzenie do Detroit – Nigeryjczyk Abdulmutalab. Jak widać, amerykański piewca dżihadu budzi zachwyt części muzułmańskiej młodzieży. Nie podbił za to dusz zdecydowanej większości swych współobywateli i współwyznawców w Stanach, którzy odcinają się od islamskiego ekstremizmu do tego stopnia, że donoszą służbom na własnych krewnych i bliskich, którzy idą w ślady Awlakiego.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Dziesięć tysięcy kroków

Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.

Marcin Piątek
28.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną