Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Telefon Łukaszenki

Białoruskie standardy wobec Polaków

Zaciekłość, z jaką władze Białorusi walczą z Polakami – członkami i sympatykami Związku Polaków na Białorusi jest niezrozumiała.

Hipoteza, że wszystko dzieje się za plecami Aleksandra Łukaszenki, który wyjechał na narty do Szwajcarii, tam rozładował mu się telefon komórkowy i stracił kontakt z Mińskiem jest jednak mało prawdopodobna. Łukaszenka świetnie wie, co się dzieje w jego kraju. Ani na chwilę nie traci kontroli nad urzędnikami i urzędami. Nikt w Mińsku zresztą nie odważyłby się kiwnąć palcem wedle swego widzimisię, nie mówiąc już o podejmowaniu decyzji politycznych, o międzynarodowych reperkusjach.

To, że Andżelikę Borys, szefową ZPB sąd w Grodnie skazał na karę grzywny, około 1 tys. zł., że wobec  trzech działaczy zasądzono areszt , że sądzono  także Teresę Sobol, kierowniczkę Domu Polskiego w Iwieńcu Łukaszenko wiedział z pewnością. Prezydent Lech Kaczyński zamierza napisać list do prezydenta Białorusi. Nie sądzę, żeby Łukaszenko przejął się serdecznie prośba polskiego prezydenta, tak jak nie przejmował się nigdy żadnymi prośbami. Ani groźbami też nie. Kiedy nie mógł jeździć do Szwajcarii na narty, z powodu sankcji, kazał usypać górę w pobliżu Mińska i tam zjeżdżał bez przeszkód.

Teraz sankcje w stosunku do urzędników gnębiących Polaków i rozbijających ZPB zostały wznowione, nie będą wpuszczani do Polski. Pewnie usypia sobie własne górki i dalej będą działać jak działali. Preteksty zawsze się znajdą, a białoruska administracja jest mistrzem olimpijskim w ich wynajdywaniu. Jak w stosunku do Andrzeja Poczobuta, zatrzymanego za podobieństwo do rabusia, który rzekomo dokonał napadu.

Białoruś skonfliktowana jest z Rosja i z Polską, nie ma też najlepszych stosunków z Ukrainą, bo straszy własnych obywateli panującą tam sytuacją polityczną. Jest skansenem. Polacy nie lubią żyć w skansenie i dlatego władza z nimi walczy. I co z tego, że dziś w Europie obowiązują inne standardy, że żadna władza tak wobec mniejszości narodowych nie postępuje? Nic z tego.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną