Rozmowa z gen. Davidem Petraeusem

Talibowie za pięć dolarów
Chcielibyśmy, żeby na każdego naszego żołnierza przypadał jeden żołnierz afgański, jednak na razie nie udało nam się osiągnąć tego poziomu. Z czasem to Afgańczycy wezmą na siebie ciężar walk - mówi szef Dowództwa Centralnego USA.
Tadeusz Późniak/Polityka

Marek Ostrowski: – Odpowiada pan za operacje wojskowe prowadzone w ponad 20 krajach, od Pakistanu na wschodzie po Egipt na zachodzie i od Jemenu na południu po Kazachstan na północy.

David Petraeus: – A także za wody na południe od Jemenu, mam więc i piratów na karku.

I nadzoruje pan dwie główne wojny Ameryki. Ograniczmy się do jednej. Jak przedstawiłby pan cywilom sytuację w Afganistanie? Gdzie jesteśmy w tej wojnie?

W ciągu ostatniego roku nastąpiły duże zmiany. Zrobiliśmy wiele, by pozyskać odpowiednie zasoby i środki dla tej całościowej – cywilnej i wojskowej – kampanii zwalczania powstania (generał posługuje się terminem: counter insurgency – przyp. MO). Pozyskaliśmy najlepszych ludzi, wśród nich nowego dowódcę gen. Stanleya McChrystala. Na nowo przemyśleliśmy założenia walki z tamtejszymi partyzantami.

To znaczy, że poprzednia koncepcja prowadzenia wojny nie była dobra?

Nie zawsze się sprawdzała. Stąd do strategii wprowadziliśmy nowe elementy. Rozwinęliśmy koncepcję reintegracji i pojednania; walczymy z talibami, ale jednocześnie zwracamy uwagę na bezpieczeństwo samych Afgańczyków. Wspieramy miejscowe siły bezpieczeństwa i administrację lokalną, zależy nam bowiem, by cieszyły się poparciem ludności cywilnej. Staramy się także do absolutnego minimum ograniczyć liczbę niewinnych ofiar, bo dopóki będą ginąć cywile, nie będzie mowy o afgańskim pojednaniu.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną